icon

Kupujeme dům, ale...Má na to prodávající právo?

avatar
tynar
22. led 2020

Prosím o radu, dnes jsme koupili (podepsali kupni smlouvy) dům a při odchodu, prodávající prohodil větu, že krbovky si bere sebou...partner to neslyšel, až teď ode mně a tak by nás zajímalo, zda má na to právo. V KS je napsáno, že dům se prodává se všemi součástmi, tak jsem si myslela,ze tedy, tak jak to je....ty krbovky jsou dokonce součástí odhadu...či jsou ty krbovky teda? :D

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 3. čer 2026 · 41 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Kupní smlouva by měla obsahovat jasný seznam věcí, které k nemovitosti patří, protože bez konkrétního soupisu si prodávající může odnést movité vybavení (kuchyňská linka, lampy, nábytek, krbovky apod.).
  • Předávací protokol s uvedením stavů měřidel a seznamem ponechaných věcí a využití úschovy u notáře nebo právníka významně snižují riziko sporů po zápisu do katastru.
  • Praktická opatření po předání zahrnují výměnu zámků, nárok na procentní slevu z kupní ceny při odvezení součástí zahrnutých v odhadu a případné právní kroky (právník, žaloba) v případě sporu.


Nejčastější otázky

Q: Co patří automaticky ke koupi domu nebo bytu?
A: Součástí věci jsou prvky, které nejdou oddělit (vestavby, pevně zabudované rozvody), zatímco volné vybavení (volně stojící kuchyňské spotřebiče, přenosná kamna/krbovky) patří prodávajícímu, pokud nejsou ve smlouvě uvedena jako součást koupě.

Q: Jak zajistit, aby prodávající neodvezl vybavení po podpisu kupní smlouvy?
A: Do kupní smlouvy nebo jako její dodatek se píše konkrétní "seznam věcí, co v domě zůstane" a při předání se sepisuje předávací protokol se stavy měřidel a výčtem ponechaných předmětů; dále se doporučuje úschova peněz u notáře a využití právníka.

Q: Mají krbovky, kamna nebo kuchyňská linka povinnost zůstat v domě?
A: Krbovky nebo kamna mohou být považovány za součást vytápěcího systému a za nemovitost, pokud to potvrzuje projektová dokumentace a kolaudační podklady; pokud nejsou zabudované, považují se za vybavení a zůstávají pouze po dohodě ve smlouvě.

Q: Jaká je obvyklá doba na vystěhování po podpisu kupní smlouvy?
A: Lhůta se sjednává ve smlouvě; v praxi se objevily varianty od několika dní (zmíněno 5 dní) až po měsíce (zmíněny 3 měsíce), proto je e třeba jasně stanovit datum předání v KS.

Q: Co dělat, když prodávající odveze věci, které byly součástí odhadu nebo dohody?
A: Doporučuje se kontaktovat právníka, požadovat vrácení nebo poměrnou slevu z kupní ceny a v krajním případě podat žalobu; též se uvádí možnost uplatnit nároky poté, co je věc zapsána v katastru.

Q: Kdo zařizuje právní úkony při koupi nemovitosti a jaká je role notáře?
A: Právník připravuje kupní smlouvu a může zajistit dodatek se seznamem věcí, notář může zajistit úschovu peněz a formální zápis úkonů; někteří kupující uvádějí, že investice do právníka se osvědčila.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Kupní smlouva by měla obsahovat jasný soupis věcí, které zůstanou v nemovitosti, nebo tento soupis doplnit dodatkem před předáním.
  • Předávací protokol se stavy měřidel a výčtem ponechaných předmětů se považuje za standardní ochranné opatření.
  • Doporučuje se najmout právníka a případně využít notářskou úschovu při převodu peněz.


Sporné názory

  • Lhůta pro vystěhování: někdo uváděl krátkou lhůtu (5 dní), jiní měli ve smlouvě 3 měsíce a považují delší lhůtu za běžnou.
  • Status krbovek/kamen: část respondentů tvrdí, že pokud jsou v projektové dokumentaci jako zdroj vytápění, musí zůstat; jiní tvrdí, že pokud nejsou zabudované, jde o vybavení, které si může prodávající odnést.


Otevřené otázky

  • Zda konkrétní krbovky v konkrétním případě právně patří k domu závisí na ověření projektové dokumentace a kolaudačních podkladů.
  • Jaký je ekonomický smysl a náklady soudního sporu v konkrétních případech, kdy prodávající odvezl věci bez dohody.


Zmíněné značky a firmy

realitní kancelář, notář, katastr nemovitostí

Zmíněné produkty a metody

krbovky, kuchyňská linka, vestavěný nábytek, předávací protokol, seznam věcí v kupní smlouvě, úschova u notáře, zápis do katastru (KN), projektová dokumentace vytápění, kolaudace, výměna zámků, poměrná sleva z kupní ceny, žaloba

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
marketkaticha
24. led 2020

@berenika39 No to by mě mohl milovat...Já si zažila taky šílený věci těch nervů masakr... koupě nemovitosti je o zdraví :D Ale dozvídám se tu super věci 👍 které pomohu snad i dalším lidem až budou kupovat nemovitost.

avatar
marketkaticha
24. led 2020

@katgatoo 😂 šmarja...některý lidi jsou vážně........ ani nevím jak tento druh nazvat.

avatar
zdravuska1989
24. led 2020

@marketkaticha bohužel, takže řešit kde ty 3 měsíce budeme bydlet a teď jsme pořád nevěděli kdy teda, protože to bylo pořád za týden za týden, už i maklerka z něho byla na prášky 😁

avatar
katgatoo
24. led 2020

@marketkaticha a to nám ještě řekli, že je tam zaveden plyn. Když jsme otevřeli skříňku, byla prázdná (+60000 za přípojku) a pak jsem si náhodou všimla na katastru čáry přes pozemek a zjistila jsem, že asi 110m2 u nás za plotem nám nepatří. Takže jsme museli kontaktovat majitele, který se nám snažil na základě toho blokovat rekonstrukci. Chtěl nás pumpnout o víc peněz. Nakonec jsme to usmlouvali na 50000. Původní majitelka dělala, ze o tom nevěděla. Přitom tenhle pruh prochází skrz všechny pozemky a dělaly se tu okolo toho schůze. To ze majitelka umřela mezi podpisem předkupní a kupní smlouvy( 3dny mezi tím) a půl roku jsme čekali na dědické řízení už jen třešnička 😂

avatar
handulkak
24. led 2020

My jsme měli ve smlouvě co všechno bychom tam chtěli nechat - plus tedy cenu, kterou za to chtěl prodávající

avatar
tynar
autor
24. led 2020

Všem moc děkuji za reakce, ono je tolik věcí, na které se člověk musí soustředit, že tohle nas vůbec nenapadlo. Prodávající nám nyní vysvetlili,ze kamna jsou pamateční v rodině, tak to chápu. Vše dobré.

avatar
marcicek84
24. led 2020

@tynar ale slevu nedali, což? neměli je dávat do odhadu

avatar
orisek56
24. led 2020

To ja sem pak taky, napisu svou zkusenost, jak budu mit chvilku v noci. To se budete divit.

avatar
zdravuska1989
26. led 2020

@orisek56 no to jsem zvědavá 😫😫😫

avatar
galatea_a
30. led 2020

@orisek56 Já jsem taky zvědavá 🙂

avatar
orisek56
30. led 2020

@galatea_a napisu vecer. Ted nestiham

Strana
z2