Thule Urban Glide 2 versus TFK Mono2. Který zvládne nerovnosti a budu s ním moci běhat?

Zodpovězené
15. pro 2023

Ahoj,

tak jako každá budoucí maminka, i já se rozhoduji jaký kočárek bude ten pravý pro nás. Přemýšlím nad Thule Urban Glide 2 a zároveň mě láká i TFK Mono2.

Nepotřebujeme kočárek, na který lze dát autosedačku. Máme Doonu+. S kočárkem bych chtěla chodit do přírody i po vesnici/městě. Tedy kostky, nerovnosti... A zároveň i občas do kopců, později bych chtěla s miminkem i běhat.

Přemýšlela jsem i nad Easy Walkerem, ale odrazuje mě cena a to, že kola nezvládnou asi jakýkoliv terén.

Bylo by rozumné na začátek koupit jeden a potom sportovní později?

Nechám si poradit.

Děkuji

Ahoj,

žádný kočárek nedokáže zcela odtlumit otřesy, které se k dítěti přenášejí pohybem kol po nerovném terénu. Proto výrobci doporučují sportovní sedadla většiny kočárků používat až od ukončeného šestého měsíce. To je také nejčastěji čas, který dítě tráví v hluboké korbě (a také jejich nosnost je max. 9 kg). Proto není ani vhodné s dítětem umístěním v kočárku běhat nebo se procházet po nerovném či hrbolatém terénu. Teprve když dítě zvládá pozici - tzv. pase koníky, tak se s ním může rodič začít procházet i po takovém hrbolatějším terénu, nemá na to vliv ani druh nástavby.

Co se běhu týče, tak na něj je určen speciální typ kočárků s přizpůsobenými funkcemi a vlastnostmi (ruční brzda, bezpečnostní poutko na ruku rodiče, aretace nebo pevné přední kolo atd.) a než jej výrobce označil za kočárek vhodný pro běh a sport, tak ho na to i otestoval. Ne tedy každý kočárek je určen pro tuto činnost. Tady hraje hlavní roli bezpečnost dítěte a rodiče.

Rozumím, že bys chtěla jeden kočárek na všechno. Jenže, pokud se vydáš touto cestou, tak nakonec si pořídíš kočárek, který Ti stejně nebude vyhovovat. Já osobně jsem u syna vystřídala sice několik kočárků (což však souvisí s mojí prací), ale 3 typy kočárků byly základ – trojkombi s kvalitním vajíčkem, cestovní a na běh a sport či do terénu.

Trojkombinaci jsem měla na začátek, asi tak do 1,5 roku. Tehdy jsem testovala Cybex Balios S, Bugaboo Bee 5, Easywalker Jackey, Thule Urban Glide 2, Baby Jogger Summit X3 a mnoho dalších. Osobně však doma pořád mám a aktivně využívám 2 kočárky (cestovní a terénní).

Pokud bych byla v situaci jako ty, tak určitě si pořídím jako první klasický dvojkombi kočárek. K němu postupem času přikoupím buď lehký cestovní kočárek (využiješ do města, dovolenou, návštěvu), nebo podle potřeby (já osobně jsem turistický a sportovní typ, takže jsem ho naplno využila na výletech či v létě při bruslení) nějaký ten terénní, který využiješ jak na výlety, tak na běh a sport.

U dvojkombi kočárku určitě zvažuj jeho váhu, skladnost a možnost jednoduchého složení jednou rukou spolu s nasazeným sedadlem. Nejčastěji v poradně doporučuji cenově dostupné kočárky, které se hodí jak do města, tak i na nerovnější povrch vesnice, protože menší vstupní investice ušetří peníze, maminka má zároveň možnost pořídit si 2 typy kočárků najednou. Jsou jimi Kinderkraft Nea, Zopa Move Cross 2 či Espiro Yoga.

Cestovní a terénní kočárek Ti teď nedoporučím, protože nevím jak jsi vysoká a kde přesně ho chceš používat. Tak mi případně napiš do poradny opětovně a připomeň se mi. Připnu Ti sem však pár inspirativních typů:

Držím Ti palce. Kdybys měla jakoukoliv další otázku, tak mi neváhej znovu napsat (s připomenutím se) do poradny. A nezapomeň odebírat Kočárkovou poradnu, Kočárkopedii nebo lulu_originally. Nepřijdeš tak o žádné novinky a inspirace ze světa kočárků.

Přeji Ti krásný den a příjemné kočárkování!
Vaše Ľudka
Kočárková poradkyně Modrého koníka