4měsíční plně kojený syn stávkuje. Jak dosáhnu, aby papal pravidelně každé 4 hodiny?

Zodpovězené
11. bře 2024

Dobrý den,

mám přesně 4měsíčního plně kojeného syna, který od 3 měsíců stávkuje. Začalo to tím, že nejprve odmítl kojení na polštáři. Potom se nechtěl přisát vůbec, ale v noci nemá žádný problém, vstává i 3-4x od 22:00 do 5:00 - 6:00 ke kojení.

Od narození papá každých cca 4-5 hodin do 10 min (ale většinou do 7 min je napapaný). Přibíral krásně. Z původních 3 250 g jsme se dostali na 7 300 g, avšak před 2 týdny začal mít málo počůraných plenek a celý den je nervózní. Pláče až hystericky. Jíst nechce ani z láhve, ani mé mléko a ani umělé. Papá jedině tehdy, když je v polospánku. Tehdy se krásně přisaje a napapá se dobře. Dudlík má denně jen na pár minut než usne. Nosím ho pořád, umožním mu být kůže na kůži se mnou a pravidelně odsávám. Mám spoustu mléka a vadí mu rychlý tok.

Viděla nás i laktační poradkyně i doktorka, ale kromě málo železa nezjistili nic. Doporučovaly mi tedy kojit v polospánku a čekat než to přejde, ale už takto fungujeme měsíc.

Už se stalo i to, že byl 11 hodin bez mléka, protože prostě nechtěl ani láhev ani prs.

Může být, že ani po 5-6 hodinách tak malé miminko není hladové, ale jakmile usne, tak papá bez problémů?

Jak ho mám nakrmit, když je bdělý?

Jak dosáhnu, aby papal pravidelně každé 4 hodiny?

Děkuji

Dobrý den,

toto je ukázkový bojkot kojení - zdánlivě bezdůvodné odmítání kojení. Nějaký důvod tam určitě je, ale je velmi těžké ho zjistit, takže je to pokus - omyl. Někdy bojkot skončí i přes veškerou snahu odstavením. Výhodou je, že mimnko má zásoby a dočasná krize není tak riziková. Také je skvělé, že i přes potíže máte stále dostatek mléka. Bojkot může být způsoben snížením toku mléka, potravinovou nesnášenlivostí (ABKM), rýmou (ucpaným nosem), růstem zoubků,...může být ale tzv. mezi nebem a zemí a prostě dříve nebo později přejde bez toho, že byste zjistila důvod.

Jistě jste vyzkoušela již vše možné, doporučuji také savčí polohu - viz www.prirozenekojeni.cz. Nechte mimi prostě na sobě a nechte na něm, zda se bude chtít kojit, nebo ne.

Vím, že je to těžké, ale zkuste také trochu "zvolnit" a netlačit tolik na pilu. Pokud se mimi dostatečně napije v noci, není důvod k panice. Nabízejte, ale nenuťte, zkuste mu věřit, že ví, co dělá. Hlídejte počůrané plenky (min. 6 za 24 hodin). Nadále nabízejte v polospánku, střídejte prsa při kojení a nabízení, střídejte polohy.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová