Dá se po čtyřech měsících obnovit kojení?

Zodpovězené
30. led 2024

Dobrý den,

jsem 4 měsíce po porodu a chtěla bych znovu kojit. Kojila jsem jen týden, potom jsem musela ze zdravotních důvodů odstavit.

Je možné začít znovu kojit?

Synek se nechce přisát. Chtěla bych jen, abych měla mléko. Z umělého mléka má zažívací problémy. Užívám Senovku i Benedikt 3x3 denně + Ricinus communis 5ch.

Zatím mám jen pár kapek mléka, snažím se odsávat, ale nic mi nejde. Pár kapek mlíčka jde jen při stlačení prsu.

Děkuji

Dobrý den,

zde je třeba zhodnotit více faktorů.

Vaše tělo doposud neví, že má tvořit mléko, že se narodilo miminko, které je třeba živit.
Hormony evidentně fungují (pár kapek), ale laktace není rozběhnutá, miminko se nekojí. Píšete, že se miminko nechce přisát. Miminko neví, co se po něm chce, doposud zná a umí sát lahvičku. Je zcela zásadní, zda se zvládne přisát na prso a bude chtít sát. Pokud ano, můžete zkusit prozatím dokrmovat cévkou na prsu - viz www.infookojeni.net. Postupně, jak začnete takto kojit - dokrmovat, začne se také více tvořit mléko. To samotné by mohlo nastartovat laktaci.

Zároveň můžete zkoušet odsávat po kojení, ale nehleďte na množství odsátého mléka, to je zcela jedno, jde o stimulaci.

Naprosto nezbytné je co největší kontakt s miminkem, společné spaní, časté kojení (bude to klidně třeba po hodině, po dvou i v noci).

Moje doporučení je to zkoušet, přikládat, nechat miminko se přísát samo, dát si nějaký časový plán, po který to budete zkoušet a sledovat, jak se daří. Nikdy není pozdě a každá kapka dobrá.

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová