Jak efektivně praktikovat odsávání a krmení z láhve?

Zodpovězené
15. čer 2022

Dobrý den,

mám 5měsíční plně kojenou dceru. Nepoužíváme dudlík a ani láhev. Od 2. měsíce má kojeneckou stávku. Za to období jsme měly u nás dvě laktační poradkyně. Přisává se správně, umí hezky, efektivně pít, když nestávkuje. Zkusily jsme všechna doporučení (nošení, kůže na kůži, společné spaní).

Funguje nám kojení ve spánku, ale pouze v noci. Přes den má tak mělký spánek, že se ihned probudí a nekojí se. Nic jiného už tři měsíce nedělám, jen se snažím do ní dostat mléko a zachránit naše kojení. Vůbec si neužíváme společný čas, jsem nervózní a zlobím se na ni. Poslední dny se to tak vyostřilo, že se celý den téměř nepřisaje. Zvykla si dát alespoň trochu mléka, tak jsem jí často nabízela a řešila jsem to tak. No teď si cucne tak 1-2x a to je celé, prohýbá se, odtahuje, zlobí.

Alternativní způsoby dokrmování (cévka, lžička, sklenička) nám nefungují. Já ji potřebuji normálně nakrmit a ne jí dát 20 ml. Velmi chci kojit a chtěla jsem, abychom alespoň rok potáhly, vzhledem k tomu, že má i predispozici k alergiím, ale tohle už je neúnosné. Tento týden jsme byly v poradně a přibrala jen málo. Láhev jsem jí zatím nenabídla, protože jsem měla strach, že už se nepřisaje. V momentální situaci nevidím jiné východisko. Takže jako řešení, když chci, aby dostávala mateřské mléko, vidím odsávání a krmení z láhve.

Jak to efektivně praktikovat?

Mně se dá odsávat velmi pěkně, za pár minut nateče i 100 – 150 ml.

Stačilo by si odsát před krmením a pak podat?

Nebo to na zachování laktace nestačí a je třeba odsávat prsa v jistých časových intervalech, určité množství a mléko uskladňovat?

Děkuji

Dobrý den,

užila a stále prožíváte velmi těžké časy a klobouk dolů, že stále kojíte a snažíte se kojení zachovat i přes nemalé oběti.

Pro zachování laktace se doporučuje odsávat pravidelně cca ve 3-4 hodinových intervalech cca 10-15 min z obou prsou. Evidentě odsávání jde, doporučila bych z praktičtějších důvodů pořídit odsávačku na obě prsa zároveň (např. Medela Swing apod.), kdy ušetříte čas.

MM můžete mít odsáté až 3 dny v lednici, případně mrazit až 6 měsíců.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová