Jak odstavit 2,5letou dcerku?

Zodpovězené
29. únor 2024

Dobrý den,

dcerka má 2,5 roku a už déle uvažuji o odstavení. Jeden z důvodů je, že bychom chtěli další miminko. Další důvod je, že hlavně po ovulaci je kojení dost bolestivé. V noci si mléko vůbec nedává, chce ráno, jakmile se vzbudí. To nám také trvá nejdéle. Potom před odpoledním spánkem a večerním. Už ale neusne při kojení, cca po 20 - 30 minutách jí řeknu, že jdeme spinkat a ona se otočí a usne. Občas ještě chce, ale podruhé se otočí. Noc prospí celou. Má normální stravu (kromě snídaně, jelikož si dá MM po probuzení), sní i dost zeleniny, ovoce.

Přes den pije hlavně čistou vodu ze sklenice, když jsme venku z láhve s brčkem. Několik dní jí už říkám, že mlíčko bude pít už jen z láhve a už ji v obchodě sama vybrala. Nevím, jestli jí mám dávat ještě UM nebo už kravské - pokud UM, tak kterou značku vybrat. Nemáme s nimi žádné zkušenosti, byla celou dobu plně kojena.

Mám dát do láhve před spaním vodu a umělé mléko jen ráno po probuzení?

Nechci, aby se jí pokazily zoubky. I když už neusíná při kojení, neumím si zcela představit, jak ji uspím.

Co se týče mléčných výrobků: jogurt (bílý) má docela ráda, sýr si dá málokdy, mléko pila pouze acidofilní, to jí chutnalo.

Já 2x denně piji čaj pro kojící ženy, ten bych měla nahradit šalvějovým?

Kdy s tím začít?

Mám si mléko potom odsávat?

Na začátku kojení jsem měla zanícený prs, přešlo to až do abscesu.

Děkuji

Dobrý den,

máte to moc pěkně nastaveno a pokud jste rozhodnutá odstavit, prostě to udělejte. Holčička to pochopí. Není třeba dělat nic dalšího jen přestaňte kojit. Řekněte že mlíčko už není, nebo že už nechcete, cokoli, co vyberete jako vysvětlení. Nevysvětlujte dlouho, je to zbytečné.

UM není vůbec třeba,po probuzení také není třeba nápoj, kojení je pro Vaši holčičku rituál lásky, porozumění, jistoty, bezpečí - udělejte si nový - mazlení, čtení, zpívání, pohádkování.

Pokud jí dítě pestrou stravu včetně mléčných výrobků, není třeba UM - jak je uvedeno výše. Další mléčné výrobky např. - mozarella, gervais, lučina, ricotta apod. (pozor na množství soli, ale ve 2,5 už jistě můžete zkusit. Dále tvaroh (nepřežeňte množství, ale občas určite ano.
Po odstavení se postupuje podobně jako na počátku kojení - v případě, že prsa jsou tvrdá, bolestivá, horká - nahřát, odsát/ostříkat - zchladit. Můžete pít šalvějový nebo mátový čaj. Lze zkusit tvarohové obklady.

Co je důležité! Pokud jednou rozhodnete, že MM nebude, musíte vytrvat, i přesto, že holičička bude třeba protestovat, plakat apod. Je to těžké, ale pokud povolíte, MM bude a pak zase zkusíte nedat, uděláte tím v hlavičce dcerky obrovský chaos.

Věřím ale, že to zvládnete úplně bez potíží.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová