Jak zvládnout kojeneckou stávku?

Zodpovězené
27. bře 2024

Dobrý den,

můj syn má 4 měsíce a asi měsíc se trápíme s kojením. Začal odmítat prs, krmím ho v polospánku, ale je to boj. Začala jsem brát Senovku a Benedikt lékařský ke zvýšení laktace, neboť i mléko se ztrácí. Zkouším ho dokrmit cévkou na prsu, ale to odmítá. Po prstu vůbec nechce. Momentálně jsme hospitalizováni v nemocnici, protože jsem se bála, zda už není dehydrovaný. Mám ho dokrmovat, ale on láhev nezná, neumí z ní pít. Uzdičku má zkontrolovanou, dudlík nemá, očkován ještě nebyl. Už jsem zoufalá.

Jak ho naučit na láhev?

Vím, že kojení je nejvíc, ale už nemůžu. Mám ještě jedno malé dítě 1,5leté a i tomu se musím věnovat.

Děkuji

Dobrý den,

toto je opravdu velmi těžká situace a jste úžasná, že jste to doposud takto zvládla. Bojkot je stres všech stresů, trápíte se Vy i miminko a je ohromně těžké jej zvládnout. Prostě zkoušíte vše možné i nemožné a ono to nejde a nejde. Někdy se to rozběhne jen tak samo od sebe, jindy se to lepší pomaličku nebo jsou to takové skoky - lepší - horší - lepší... atd. A někdy to nevyjde. Je to prostře zádrhel mezi nebem a zemí a nikdo není schopen přijít na to, proč to tak je.
Dle mých zkušeností je nejdůležitější udělat si plán (co budu dělat když - nenakojím, nenakrmím, jaké mám možnosti atd.) a toho se držela, netlačit na pilu a smířit se s tím, že někdy to prostě nevyjde. Žádné výčitky. Jste a budete skvělá máma s kojením i bez kojení. Tato situace není Vaše vina, Vy jste udělala a děláte VŠE, co je a bylo možné.

Co nyní - přiznám se, že neznám dítě, které nechce cévku, občas ji starší děti vyndávají ze zvědavosti, ale jakmile zjistí, že při sání mohou sát snadněji, vezmou ji na milost... (nemá nějaký problém při sání - čelisti, křeče, něco v rámci ORL? Co orofaciální stimulace? Věřím, že jste zkoušela různé polohy, ale někdy je problém v tom, že mimi při kojení poloha bolí - pak např. Vojtovka apod. může pomoci. Jak je na tom psychomotoricky? Další možnost ABKM - odmítání MM kvůli bílkovině kravského mléka - zkoušela jste vynechat mléčné výrobky ze stravy?

lahví je to podobné - je třeba zkoušet, stále nabízet a případně dokrm kalíškem, lžičkou. Je to ale zdlouhavé a v případě, že máte dalšího drobka o to náročnější.

Nevím, zda jsem pomohla, ale moc moc Vám držím palce, abyste se tímto obdobím zdárně probojovala.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová