Kdy je správný čas na ukončení kojení?

Zodpovězené
12. únor 2024

Dobrý den,

dcerka má skoro 14 měsíců a ještě ji kojím před poledním a večerním spánkem + v noci. Budí se ke kojení v noci minimálně 3-4x, někdy i 10x. Pomalu začínám uvažovat o odstavení, ale žádným jiným způsobem dcerka neumí usnout, tedy kromě kočárku. Nikdy neměla dudlík, nikdy neměla láhev.

Je vhodné počkat do 1,5 roku nebo dvou?

Tehdy bude vnímavější a myslím, že to snáze pochopí.

Bude nutné v takovém věku ještě doplňovat běžnou stravu umělým mlékem?

Děkuji

Dobrý den,

pokud dítě přijímá pestrou stravu bohatou na bílkoviny, například také kaše, luštěniny apod., pak po první roce věku UM není nutné.

Co se týče kojení v noci, je bláhové předpokládat, že batoleti vysvětlíte, že už kojení v noci nebude. Obávám se, že nepochopí. Noční kojení u starší dětí není ani o hladu, ani o žízni, je o klidu, pohodě, mámě, lásce, kráse, intimitě. Proč se toho vzdávat? Protože už je dítěti 1,5 roku? Toho všeho není nikdy dost.

Co můžete, je začít dávat kojení přes den určité limity - kojíme až po vzájemné dohodě. Stejně tak v noci - tam však dohoda může být velmi složitá. Nejzásadnější je schopnost usnout bez prsu - tedy pomocí jiných způsobů zklidnění (to je např. houpání kočárku).

Je to jízda na dlouhou trať - někdo to řeší intenzivně, někdo prostě počká, až dítě opravdu dozraje (může to být za pár měsíců, ale také v řádu let).

Můžete zkusit web www.prosimspinkej.cz, kde najdete různé tipy a příběhy ostatních maminek.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová