Přechod z MM na UM ze zdravotních důvodů. Jak vyřešit spánek a zároveň kojení?

Zodpovězené
12. únor 2024

Dobrý den,

prosím o rady 🙂. Mám 5měsíční miminko, plně kojené a prospívající. Bohužel posledních 5 nocí nemohu spát. Malý spí krásně, budí se 1-2x za noc na kojení a hned spinká dál. První měsíce nebyl žádný problém a já se budila vyspalá.

Minulý týden jsme byli na očkování a další večer byl malý víc podrážděný a nešlo mu zabrat. Do cca půlnoci jsem k němu vstala desetkrát, ani nevím. Vždy jsem hned usnula a spala dál. Od te půlnoci jsem už ale neusnula vůbec, i když malý spinkal krásně. Říkala jsem si, to se stává... snažila jsem se další den fungovat, jít na procházku apod. a jít spát až večer. Té noci jsem naspala maximálně dvě hodiny. Další noc to stejné. Po třech vyčerpávajících nocích jsem vyrazila k doktorce. Napsala mi Oxazepam 1x tableta na noc. Tu noc jsem spala od půl 9 do půl 3, pak už jsem zase nemohla zabrat. Bolí mě bricho, mám lehce průjem, to vše bych řekla, že už i ze stresu. Snažím se usnout i přes den, ale marně.

Další noc jsem chtěla zvládnout bez práškum ale nešlo to. Vzala jsem si půlku a usnula na 4 hodiny. Tak jsem si v noci dala další půlku a od té doby nespím.
Nevím, jak tento problém řešit, nechci maého ohrozit léky. Nechci přestat kojit, ale takhle vyřízená se o něj nedokážu pořádně ani postarat. Jsem z toho ve stresu a už začínám být psychicky dost unavená.

Všechny babské rady, jako meduňkový čaj, teplá vana, nekoukat na televizi a telefon, poslouchat relaxační hudbu, meditovat… vše jsem snad už zkoušela.

Začala jsem brát magnezium a horčík.

Prosím, máte zkušenost s něčím podobným?

Napadá Vás, jak vyřešit spánek a zároveň kojení?

Nebo přejít na UM a srovnat psychiku i spánek, léky...?

Děkuji, že jste dočetala až do konce. ☹

Dobrý den,

děkuji Vám za tento dotaz. Je dobře, že zde otevíráme i téma, které se netýká miminka, ale maminky. To je totiž častý problém - maminky často samy sebe staví na druhou kolej, ale nejen maminky, bohužel i jejich okolí - chtěla si dítě, tak se starej. Zapomínáme na letadlové pravidlo - nejdříve se musíme postarat o matku, až ta bude ok, pak je schopna se dobře a kvalitně postarat o své dítě. Je tedy dobře, že problém chcete řešit.

Spánek maminek a miminek je spojen. Často se děje to, že se maminky budí již chvíli před svým miminkem, jsou jakoby propojené a jejich vnitřní hodiny jsou spojené s rytmem miminka. Očkování (patrně) rozhodilo dosavadní rytmus miminka, to se však dokázalo rychle opět srovnat, Váš biorytmus zatím stávkuje.

Doporučila bych spát s miminkem v posteli (za předpokladu, že nebudete mít medikaci). Je to však jen pokus, odborně Vám nemohu odpovědět, nejsem odborník na spánek, už vůbec ne dospělých. Mohu Vás odkázat na web www.prosímspinkej.cz, kde se řeší spánek, nebo spíše nespánek miminek a potažmo únavu a spaní maminek, nicméně pokud jde o vážnější potíže, nezbyde, než řešit s odborníky.

Moc a moc držím palce a každpádně gratuluji ke skvělému dosavadnímu kojení a spokojenému miminku.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová