4týdenní kašel s horečkou. Co to může být?

Zodpovězené
8. lis 2019

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat ohledně mého 1,5ročního syna. Před 4 týdny dostal kašel a rýmu, po týdnu kašlání dostal horečku (39,2 v zadečku) a následující 4 dny teplotu (kolem 38). Poté jsme byli u pediatra, CRP měl nízké a výtěr z krku negativní. Poté teplota už nebyla a kašel postupně ustával. Dnes večer (po 4 týdnech od prvního kašle) má opět horečku (39,2 v zadečku).

Máme opět zajít na výtěr a CRP, případně krevní obraz nebo nějaké jiné vyšetření?

Mám už obavy, zda nemá něco s imunitou, ty 4 týdny jsme prakticky doma. Když už tolik nekašlal, chodili jsme na krátké procházky do okolí, určitě ne do kolektivu.

Je pravda, že jeho 4letá sestra dostala včera laryngitidu. Může to být stejný bacil, že ho nakazila? Minulý týden byla 3 dopoledne ve školce a předtím byla 3 týdny doma také s kašlem a rýmou.

Je možné, že je to nějaká bakterie, která se ve výtěru neobjevila?

Děkuji za radu.

Dobrý den,

vzhledem k prodlouženému průběhu kašle, nyní opět s horečkou, doporučuji udělat rtg vyšetření plic k vyloučení zánětu. Jinak nemocnost mladších sourozenců školkových dětí bývá často zvýšená , aniž by se jednalo o nějaký imunologický problém.
Souvislost nové vlny synkovy nemoci s virózou - laryngitis - jeho sestřičky je dost pravděpodobná.
Tělesnou teplotu měřte v podpaží, ne v rektu. Po infektu doporučuji vyšetřit chlapci krevní obraz k vyloučení anemie.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová