Alergie na mateřské mléko. Je to možné? Syn má ekzém a hledáme alergeny.

Zodpovězené
14. kvě 2019

Dobrý den,

mám syna, čtyři a půl měsíce, který má přibližně od dvou a půl měsíců ekzém - začalo to na tvářích a krku, pak se přidala červená krupička po těle. Nejprve jsem tedy před dvěma měsíci vyřadila na radu lékařky mléčné výrobky, když se ani po měsíci nic moc neměnilo, vyřadila jsem i vše vaječné a pšeničné, dále ryby, sójové výrobky, ořechy, některé ovoce a zeleninu, zkrátka podle hypoalergenní diety. Během prvního měsíce se malý osypával jako na houpačce, chvíli jo, chvíli ne, po dalších čtrnácti dnech se ale krupička ztratila a teď má "jen" suchou kůži a občas se mu ekzém objeví na tvářích.

A teď to hlavní - byli jsme na testech u doktora Fuchse v Immunoflow, zatím nemám výsledky krevních testů, ale podle kožních testů se alergie ani na mléko kravské, ani na vejce, pšenici, nebo třeba lískové oříšky a arašídy neprokázala. Je ale prý téměř jisté, že mu ty nejhlavnější alergeny, tedy mléko a vejce, vadí, a je prý ale také možné, že mu vadí bílkovina mateřského mléka, coby mléka živočišného. Navíc v průběhu diety se naopak u mě totálně rozjel ekzém, takže jsem osypaná od hlavy k patě. Takže mu prý předávám v mléce jakýsi alergický koktejl, tudíž mu tedy paradoxně mateřské mléko nemusí vůbec prospívat, spíš mu škodí. Takže teď se mám rozhodnout, zda zkusím dál kojit s přísnou dietou, což ale nemá podle lékaře valné účinky, nebo jestli najedeme na speciální umělé mléko. Jsem na vážkách. Chtěla jsem kojit do půl roku a pak postupně zavádět příkrmy s kojením jako u staršího syna. Ale teď opravdu nevím. Jak jsem osypaná, opravdu si nejsem jistá, že mu dávám to nejlepší, navíc když spoustu věcí nejím... Zároveň také respektuji, že doktor Fuchs je odborník s dlouholetou praxí, takže určitě ví, co říká a své poznatky má podložené mnoha zkušenostmi. Na druhou stranu mi to se škodlivostí mateřského mléka pocitově nesedí.

Budu vděčná za váš názor.
Děkuji.

Dobrý den,

s ekzémy a potravinovou intolerancí bývá velká potíž, naštěstí se postupně vše v dobré obrátí.

Zatím jsem nikdy nezažila, že by jakákoliv vyšetřování, testování a další lékařské i nelékařské intervence dítěti pomohly a situaci definitivně vyřešily. Úspěch přináší nedráždivá strava a lokální péče o kůži. Již jsem zde na Koníkovi na podobné dotazy odpovídala, zkuste ještě pročíst.

Doporučuji dítě rychle převést na nemléčné příkrmy a mléčnou dávku - kojení - podávat jen v nezbytné výši. Nyní je zřejmě stav chlapce stabilizovaný ( jen suchá pokožka a občasné projevy na tvářičkách ), cílem všech opatření je tento stav udržet.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová