Alergie na mléko. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
21. črc 2020

Dobrý den, paní doktorko,

mám 2měsíční miminko od porodnice na UM řady HA a zhruba od 3. týdne pozoruji ve stolici na konci trochu hlenu.
Od narození bereme probiotické kapky Bio Gaia. Měl i vyrážku, která už vymizela. Mohlo to ale být i novorozenecké akné, což mi řekla i doktorka. Hlen nemá v plence pokaždé. Někdy se neobjeví i týden. Jen jednou se nám stalo, že měl na konci kakání kapku krve. Podle doktorky to mohlo být zranění z tlačení, někdy tlačí opravdu hodně.
Jinak kolikama netrpí, celkově tabulkově prospívá, neublinkává. Doktorka to chce řešit speciální stravou. Časem se alergie u dětí upraví a vymizí. Testy nejsou průkazné.

Chci se proto zeptat, jestli je tato "léčba" nutná. Co dítěti hrozí, pokud speciální mléko pít nebude?

Alergie na kravskou bílkovinu nevymizí a přidají se další alergie?

Nebo hrozí zánět střev? Nebo mu tím zlikviduju imunitu?

Co můžu dítěti způsobit, pokud bude mít alergii na mléko a dr. ani nevědomky já to nebudeme řešit, když nemá žádné jiné příznaky?

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podle Vašeho popisu jsou potíže minimální (občasný hlen ve stolici, 1x stopa čerstvé krve na pleně) , dítě prospívá, nemá průjem, ani kolikovité bolesti bříška, nezvrací, nemá těžší atopickou dermatitis.
ad 1. V tom případě bych s podáváním speciálního mléka s vysoce štěpenou bílkovinou počkala dle vývoje stavu. Za 2 měsíce už začnete chlapci podávat nemléčné příkrmy, takže se střevu od kravské bílkoviny odlehčí.
ad 2. Alergie na bílkovinu KM většinou po čase vyhasíná, mizí. Rychlost je individuální - někdy je to už okolo 1. roku, někdy později (nejpozději do 5 let).
ad 3. Má-li dítě alergickou dispozici, vlohu, mívá sklon i k dalším alergiím (např. na trávy, pyly, některé potraviny). Pozná se to až časem, nelze dopředu predikovat.
ad 4. Čím snížit imunitu? Že nedostane speciální mléko? Zatím nemyslím, že jej ohrozíte. To, že běžná mléčná formule dítěti nesedí a jeho střevo zatěžuje, poznáte snadno a rychle (bolest břicha, zvracení, průjem, neprospívání, hlen a krev ve stolici, těžší ekzém, atd.) a v tom případě stravu upravíte, změníte.
ad 5. viz bod 4.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová