Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Atopický ekzém. Jak dlouho vysadit mléko, aby se přišlo na to, že je alergenem?

Zodpovězené
28. říj 2020

Dobrý den, paní doktorko,

obracím se na Vás s dotazem ohledně ekzému u syna a už jsem z toho zoufalá.

Na alergologii nám zjistili alergii na vejce, takže nepodávám ve vůbec žádném množství-ani v buchtě, ani v těstovinách a vůbec se to nelepší. Nekojím. Přijde mi, že se spíše zhoršuje. Napadlo mě, že test nemusel odhalit vše. Řekla jsem si, že ještě zkusím vysadit laktózu a lepek (jedno po druhém) a zkusit se dopátrat, zda nemá ještě jinou alergii.

Prosím, jak dlouho trvá, než by se to projevilo?

Jak dlouho tedy mít vysazené třeba to mléko, abych se dopátrala, že to je třeba ono?

Dále se chci zeptat...dostali jsme masti Elydel - ta pomohla trošku, ale pak zase zhoršení a žádné účinky a pak Fucidin a to samé.

Nemáte prosím tip na mastičky bez receptu, se kterýma máte dobré zkušenosti a nebo klidně i na recept a zkusila bych to nadhodit u naší dr.

Přikládám foto...má to pouze na jednom místě na těle...ještě jsem zapomněla napsat, že na doporučení dr. na noc namažeme a zavážeme, aby se neškrábal a omývám černým čajem, a nebo hypermanganem, ale vůbec žádná změna.

Děkuji mockrát.

Dobrý den,

je to projev poměrně těžkého atopického ekzému a dieta, resp. její rozšíření, bude nezbytné. Nevím, jak je chlapec starý, ale vzhledem k tomu, že mluvíte o kojení, pak se jedná zřejmě o batole. V tom případě doporučuji nejdřív vysazení bílkoviny kravského mléka - a pokusit se o absolutní dietu. Když budete vytrvalí a úspěšní, uvidíte na kůži zlepšení cca ve 3. týdnu diety, ke zhojení kůže by mělo dojít za 6 týdnů od zahájení bezmléčné diety.
Je-li chlapec staršího věku, pak bych začala bezlepkovou dietou, zlepšení by mělo nastat podobně rychle, jak výše uvedeno.
Mast Elidel je mast, která pomůže jen dočasně a problém atopické kůže nevyřeší na dlouho. Doporučuji tento režim - dítě 1x denně sprchovat, i postiženou kůži namydlit, dobře opláchnout a dobře promazat, např. Lipobází (je na recept) nebo Infadolanem. Střídat s krycím krémem (zprvu Imazol pasta, po zlepšení zinková mast či Sudokrém).


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová