Časté močení u 3leté dcery. Čím to může být?

Zodpovězené
25. lis 2019

Dobrý den,

s 3letou dcerkou máme teď problém s čůráním a nevíme, co s tím. Chodí dost často na wc, už asi 2-3 týdny. Dlouho jí trvá než začne čůrat a vždy vyčůrá jen trošku a kolikrát se nevyčůrá vůbec a přitom řekne, že chce.
Ve školce už to řeší i učitelka, chodí dost často i tam a pak se kolikrát i počůrá, když leží v posteli, i když chvilku předtím jde na záchod. Kolikrát jde během chvilky 5x, a pak akorát řekne, že se počůrala. Učitelka říká, jak kdyby o tom nevěděla že čůrá, a to se párkrát stalo i doma. Umí si pěkně říct, že chce na záchod.
U našeho doktora jsme byli, moč má v pořádku a říkal, že může mít podrážděnou močovou trubici nebo může být prochladlá, proto ji to nutí pořád čůrat a že ji máme dávat Uroval. Dáváme jí ho, ale je to pořád stejné.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Michaela

Dobrý den Michaelo,

je důležité, aby měla dívka vyšetřenou i moč na kultivaci (sterilní odběr). Jinak časté močení, resp. nucení na močení, může být způsobeno, kromě močové infekce, i jinými důvody - opruzení, synechie labií, zánět v oblasti poševního vchodu, zácpa, roupy. Doporučuji udělat holčičce sono močového systému a bříška, základní rozbor krve a výtěr krčku. Při neobjasnění původu potíží doplnit odborné vyšetření urologem. Zatím zaveďte nedráždivou stravu, podávejte jí laktobacilus, dělejte jí sedací koupele cca 2x denně v řepíku či dubové kůře. Roupi léčit Vermoxem (na recept).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová