Dcera, 4,5 měsíců, a trápení s bříškem. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
17. kvě 2022

Dobrý den,

prosím o radu. Mojí dceru, 4,5 měsíců, asi posledních 14 dní hodně trápí bříško. Několikrát denně kvůli tomu hystericky pláče, kroutí se. Neodcházejí jí prdíky a než se vykaká, tak je to vždycky na dlouho. Stolici ale tuhou nemá. Přijde mi, že se to pořád zhoršuje. Kojím jen jednou denně, jinak je na UM. Začala jsem dávat příkrmy, ale těch do ní zatím moc nedostanu.

Nevím, jestli bych neměla změnit umělé mléko, dávám Bebu Comfort, za nějaké jiné. Nebo jestli nemůže mít malá nějaké problémy se střevy nebo zažíváním. Jinak dávám probiotika Bio Gaia, masíruji bříško, cvičím s nožičkami. Už z toho začínám být zoufalá.

Předem děkuji za radu a přeji hezký den.

Dobrý den,

dětské koliky vznikají kombinací spolykaného vzduchu a nezralostí střev. Pokud se koliky objevily po začátku příkrmů, jak píšete, nejspíše to s nimi souvisí. Střeva ještě na příkrmy nejsou zvyklá. S tím souvisí i obtížné vyprazdňování.

Proti kolikám může pomoci správná technika kojení, řádné odříhnutí po kojení i krmení. Dále také pravidelné polohování přes den na bříško (pod dohledem dospělé osoby). Dále také nabízení hrazdičky, což stimuluje dítě ke zvedání nožiček. Dále teplé koupele, případně přikládání teplého polštářku (např. s pohankovou náplní), masáž bříška či cvičení s nožičkami. Dále mohou pomoci techniky nošení miminka jako např. „na tygříka“ nebo „v klubíčku“. Ev. také nošení v šátku či v nosítku. Všechny tyto techniky pomáhají uvolňování plynů, díky tomu zmírňují bolest bříška. Dále pomáhá nechávat miminko co nejvíce rozbalené bez pleny a částečná bezplenková metoda. Tzn. několikrát za den „vyzvednout“ miminko nad záchod či nočník, aby se vykakalo v poloze, ve které čůrají holčičky v náručí. I když se miminko nevykaká, většinou tlakem na bříško alespoň odejdou plyny.

Na trhu existuje řada antikolikových umělých formulí s probiotiky, jako třeba Vámi zmíněná Beba komfort. Nicméně nekojené děti mají málo i tzv. prebiotik, proto pro ně nemusí být tato mléka účinná. Existují tedy umělé formule obsahující jak prebiotika tak probiotika. Nicméně pokud Vám holčička na zvoleném mléku pěkně prospívá a toleruje ho, zatím bych ho neměnila. Teprve až po režimových a polohovacích opatření, ev. použití kapek (viz. níže). Dále můžete pořídit antikolikovou lahev se speciálním dudlíkem, která snižuje polykání vzduchu. Dále se také ujistěte, zda používáte správný dudlík k lahvi odpovídající věku dítěte.

Co se týče příkrmů, zkuste vypozorovat, které potraviny stav zhoršují a těm se poté vyhnout, než se miminko bude více hýbat a díky tomu budou plyny snáze odcházet.
Kromě Probiotik Bio Gaia, existují i jiná, která by se dala vyzkoušet. V lékárně Vám jich řadu nabídnou. Někteří lékaři tvrdí, že účinek probiotik ale pozorují až po cca 1,5 měsíci užívání. Dále existují další kapky na kojenecké koliky, jako např. Baby Calm, které obsahují rostlinné oleje, především fenyklový. Fenyklový olej se dá případně i přímo mazat na bříško a masírovat. V neposlední řadě existují kapky na odlehnutí zavzdušnění jako SAB Symplex či Espumisan v dávce dle příbalového letáku (obojí možné užívat už v kojeneckém věku).

Co se týče obtížného vyprazdňování, je možné zkusit „rourkování“. Rektální rourku zakoupíte v lékárně i s návodem na použití.

Kojenecké koliky většinou samy odezní po vyzrání nervového systému, po dozrání střevní mikroflóry, a když začne být dítě více aktivní – začne více zvedat nožičky.

Méně pravděpodobně by koliky mohly mít i jinou příčinu, to je ale těžko posouditelné bez vyšetření dítěte. Poraďte se proto se svým praktickým lékařem.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká