Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Dcera se začala "bát" mužů. Může to být vývojovým obdobím? Jak na to reagovat?

Zodpovězené
22. zář 2020

Dobrý den,

dcera (4 roky) se začala "bát" mužů. Doteď s tímto nebyl problém, ale od září začala chodit na kroužek do soukromé školky, kde bývá přítomen i pan učitel (on nevede kroužek, jen je ve stejných prostorách školky), kterého však dcera zná od 2 let, kdy do této soukr. školky chodila (teď je ve státní). Když šla na keramiku a uviděla jej, rozběhla se ke mně s pláčem zpět, že tam nechce jít. Tak jsem paní učitelce z keramiky řekla, že má zřejmě strach z mužů, tak si ji vzala s sebou za ruku.
Totéž se stalo minulý týden na cvičení (jiný kroužek na jiném místě). Když jsem s ní přišla do tělocvičny a ona uviděla pana instruktora, utekla z tělocvičny s brekem pryč. Tak jsem tam s ní zůstala, ona seděla se mnou na lavičce a chodila cvičit jen ty cviky, které ji baví, ale vždy se hned vrátila zpátky za mnou. Nikdy s tímto problém neměla, manžel (její táta) se jí denně věnuje, ráno ji vodí do školky, ona jej má moc ráda, potkává se běžně s tatínky kamarádek a kamarádů, v rodině má ráda dědy, pradědu, strýce... nikdy žádný problém nebyl.

Chtěla bych se zeptat, zda-li to může být nějaké vývojové období či jestli/jak na to reagovat.

V poslední době nevím o žádném možném spouštěči...

Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

zatím bych popisované chování považovala za adaptační potíže - nový kroužek, nečekaná přítomnost učitele. Možná by pomohlo, kdyby na kroužek šel s dcerou tatínek a zkusil prohodit s učitelem pár slov.... Viděla by, že tento muž je ok, že jej otec akceptuje a tudíž schvaluje.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová