Dcera se začala "bát" mužů. Může to být vývojovým obdobím? Jak na to reagovat?

Zodpovězené
22. zář 2020

Dobrý den,

dcera (4 roky) se začala "bát" mužů. Doteď s tímto nebyl problém, ale od září začala chodit na kroužek do soukromé školky, kde bývá přítomen i pan učitel (on nevede kroužek, jen je ve stejných prostorách školky), kterého však dcera zná od 2 let, kdy do této soukr. školky chodila (teď je ve státní). Když šla na keramiku a uviděla jej, rozběhla se ke mně s pláčem zpět, že tam nechce jít. Tak jsem paní učitelce z keramiky řekla, že má zřejmě strach z mužů, tak si ji vzala s sebou za ruku.
Totéž se stalo minulý týden na cvičení (jiný kroužek na jiném místě). Když jsem s ní přišla do tělocvičny a ona uviděla pana instruktora, utekla z tělocvičny s brekem pryč. Tak jsem tam s ní zůstala, ona seděla se mnou na lavičce a chodila cvičit jen ty cviky, které ji baví, ale vždy se hned vrátila zpátky za mnou. Nikdy s tímto problém neměla, manžel (její táta) se jí denně věnuje, ráno ji vodí do školky, ona jej má moc ráda, potkává se běžně s tatínky kamarádek a kamarádů, v rodině má ráda dědy, pradědu, strýce... nikdy žádný problém nebyl.

Chtěla bych se zeptat, zda-li to může být nějaké vývojové období či jestli/jak na to reagovat.

V poslední době nevím o žádném možném spouštěči...

Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

zatím bych popisované chování považovala za adaptační potíže - nový kroužek, nečekaná přítomnost učitele. Možná by pomohlo, kdyby na kroužek šel s dcerou tatínek a zkusil prohodit s učitelem pár slov.... Viděla by, že tento muž je ok, že jej otec akceptuje a tudíž schvaluje.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová