Dlouhotrvající noční kasel. Prosím, poradíte?

Zodpovězené
18. dub 2020

Dobrý den,

moc prosím o radu ohledně nočního kašle u 13měsíční dcerky.

Téměř od září je dcerka pořád opakovaně nachlazená, rýma, kašel. Někdy to není ani vyloženě nachlazení, jak má právě teď, ale jen úporný záchvatovitý kašel při spinkání, jak si lehne, tak ji to strašně dráždí, až se někdy i poblinká. Průdušky má vždy úplně čisté, chrčí jí to jakoby v krku a přitom přes den zakašle max 5x. Ty noci jsou ale noční můra.
Dr. radí vždy stejně, dávat Fenistil kapky i přes den, že redukují tvorbu hlenu. Někdy jsem jí ten Fenistil dávala i 14 dní v kuse a vůbec se mi to tedy nelíbilo...Teď aktuálně překašle i Fenistil, nikdo se nevyspíme, tak jsem dnes dala místo toho 1/4 tbl. Dithiadenu na noc. Už jsem z toho zoufalá a je mi dcerky hrozně líto.
Celkově na kašel hodně trpíme, já i starší dcerka a trápíme se tím vždy dlouho. Ale u té malé, je to o to horší a dr. nic neporadí.
Samozřejmě větráme, namočená plínka přes postýlku na zvlhčení vzduchu, víc pod hlavou, používám i Eucasol sprej od Justu-měl by zklidnit ten kašel. Hodně tekutin - i v noci jí dávám čaj, aby spláchla ty hleny.

Moc děkuju za jakoukoliv radu a pomoc.

Dobrý den,

je zde na Koníkovi řada mých odpovědí na toto téma, tak jen zopakuji - udělat výtěr krčku, provést ORL vyšetření k vyloučení zánětu dutin či zvětšené nosní mandle. Při podezření na gastroezofageální reflux zavést antirefluxní opatření, event. zkusit podávat Helicid (po konzultaci a na doporučení pediatra). Udělat základní laboratorní vyšetření krve a moči.
Popř. zkusit nasadit na noc bronchodilantacia (Ventolin), zda to nepřinese holčičce úlevu (opět ve spolupráci s pediatrem).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová