Dlouhotrvající vyrážka u 2letého dítěte. Může to být APEC?

Zodpovězené
21. bře 2021

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenost, jak vypadá vyrážka u APEC syndromu. Dcera má už cca 6 týdnů vyrážku na zádech - zpočátku jen mezi lopatkami a trochu, nyní už téměř přes celá záda, svědí ji. V souvislosti s tím mám cca stejnou dobu pocit, že má řidší stolici, než dříve.

Mohla by vyrážka u APEC takto vypadat?

Stěry z konečníku, rozbor stolice na parazity, vyšetření moči, IgE a vyšetření na celiakii má v pořádku. Má jen mírně hypo IgA a IgG z krve. Už nevím, co jiného by mohlo vyrážku způsobovat, nové potraviny jsme nezaváděly, kosmetika vč. pracího prášku je stále stejná, bez parfemace, šetrná. Sama jsem ekzematik.

Děkuji

Dobrý den,

APEC syndrom je vyrážka virového původu, která nejčastěji následuje po nějakém virovém infektu (respiračním, střevním...). Projevy vznikají v podpaží a šíří se na nohy, ruce (hlavně do loketní a podkolenní jamky) a postupně i na druhou polovinu těla. Exantém, tj. vyrážka může svědit, pálit. Trvá asi 6 - 8 týdnů, a pak spontánně vymizí.
Čili podle fotky se o APEC nejedná, ale myslím, že vyrážka je také virového původu a časem se vyhojí. Doporučuji dietní, nedráždivou stravu, dočasně bezmléčnou, režimová opatření, jako při alergii či atopickém ekzému, při svědění kůže podat na noc Fenistil kapky.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová