Drobné červené vyrážky na bříšku i zádech i rukách. Je to pátá anebo šestá nemoc?

Zodpovězené
26. črc 2019

Dobrý den, paní doktorko,

3 dny zpět začal mít syn (2 ročky) z ničeho nic vysoké horečky až k 39°C. Byl veselý, hravý, jedl, nic mu moc nebylo, až na ty horečky. Dala jsem mu tedy Nurofen sirup, srazila horečky, ale opět vystoupaly. Dnes ráno má po bříšku, zádech i na rukou takový drobný červený výsyp a teplotu jen 37.6°C. Trošku se mi zdá, že má pár červených teček i na líčkách a nevím, o jakou nemoc vlastně jde - zda šestá nemoc anebo pátá nemoc podle toho výsypu a jestli jít k lékaři anebo vyčkávat, co se z toho ještě vykutálí?

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

pro šestou nemoc je typické, že po výsevu již dítě nemá horečku, ani zvýšenou teplotu.

Je nyní hodně streptokokových infektů, takže bych spíš uvažovala o spále či spálové angíně. Objasní vyšetření batolete pediatrem, včetně moči a výtěru krčku.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová