Hleny ve stolici. Čím by to mohlo být?

Zodpovězené
3. bře 2020

Dobrý den, paní doktorko,

už si vážně nevím rady, tak poprosím o Váš názor. Mám dceru, 2,5 měsíce, od narození je na umělém mléce. Pořád ji trápí hleny ve stolici. Naše pediatrička vždy doporučila jen změnu umělého mléka, takže když to shrnu: Hipp 1 - hodně bolavé bříško, 14 dní, změna na Nutrilon Colics - zelená, páchnoucí stolice jednou za dva dny a bříško bolavé snad ještě víc, 14 dní, další změna na Beba Al 110 - stolice tuhá, měla velký problém ji vytlačit, po cca 14 dnech trošku zlepšení, ale objevil se hlen, 3 týdny, zase změna na Sunar alergy care - po tom průjem, stolice 6x denně jen zelená voda s hlenem, byla hrozně spavá tak nás už poslala do nemocnice na pozorování. Tam nic nezjistili, rozbor stolice nic neprokázal, krev prý také v pořádku - ve zprávě jen napsáno - mírná trombocytóza, a to mi také nikdo nevysvětlil, co to znamená. V nemocnici změnili mléko na Sunar premium, bolesti bříška už trochu ustoupily, ale hlen ve stolici má pořád.
Na váze přibírá, takže to nikdo nechtěl moc řešit, ale mně se to nezdá úplně v pořádku.
Na úlevu bříška jsme dělali co se dalo, nahřívali, masírovali, cvičili s nožičkama, kapičky na prdíky jsme zkoušeli a měnili, biogaiu, kterou jsme pak na radu pediatričky vysadili a nasadili laktobacílky. Jinak ne, že by byla nějak zahleněná, ale v nosu pořád něco má, jednou denně prostříknu Stérimarem a odsaji. V očickách má občas průhledný hlen a často si je i nosík žmoulá.

Děkuji, že jste dočetla až sem a budu doufat v odpověď.

Dobrý den,

podle Vašeho popisu je aktuálně ve stolici holčičky čirý hlen a jinak je vše v pořádku. Zavedený Sunar premium toleruje dobře, stolice je pravidelná, prdíky pod kontrolou, baby kolika zmírněná, dítě čilé, na váze prospívá, nezvrací, močí dostatečně, horečku nemá. Také bych stav dítěte hodnotila jako neohrožující a stabilizovaný. Za 1,5 měsíce budete dcerce zavádět nemléčné příkrmy, které vzhled, konzistenci a frekvenci stolic ovlivní a možná vymizí i pozorovaný hlen.
Mimo to, hlen může být i napolykaný z horních cest dýchacích, což také není nic závažného.
Mírná trombocytóza je lehké zvýšení počtu krevních destiček v krevním obraze - též běžná záležitost.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová