Horečka u 9m. syna. Jak ještě více pomoci horečku srazit?

Zodpovězené
18. črc 2022

Dobrý den,

syn má od včerejška horečku, střídavě mezi 38-40, srážíme co 4 hodiny střídavě Nurofenem a Paralenem, občas je v pohodě a má 37, tak léky nedáváme. Celý den je spavý, nevydrží být dlouho vzhůru, což chápu. V noci se budil co 20 minut s pláčem, stačilo otočit na bok a spinkal dál.

Jak můžu ještě víc pomoct srazit horečku?

Nechat vypotit, nebo studené zábaly?

U vypocení se bojím přehřátí a u studených obkladů se bojím zimnice, kterou může mít, jelikož jsem covid pozitivní a prožívám to stejné.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

k pravidelnému podávání antipyretik (tj. léků snižujících horečku) můžete zkusit zábaly i vypocení. Přehřátí ani zimnice se bát nemusíte. Samozřejmě je při nich nutný zvýšený dohled dospělé osoby.

Zábaly můžete udělat celotělové (mokré prostěradlo, nemusíte ho nutně mokřit studenou vodou, ale i pouze vlažnou, které omotáte kolem celého těla), v případě horší snášenlivosti můžete použít zábaly pouze na nohy. Zábaly přispívají i k hydrataci.

Můžete zkusit také vlažnou (ne studenou) sprchu/koupel dle tolerance. Ta taktéž pomáhá srážet teplotu i přispívá k udržení hydratace.

Pocení záleží i na věku a spolupráci dítěte.

Nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin u horečky.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká