Infekční mononukleóza. Co přesně by znamenalo, kdyby byla synovi zjištěna? A jak se přenáší?

Zodpovězené
22. srp 2022

Dobrý den,

tříletý syn si začal před více než týdnem stěžovat na bolest v pusince, druhý den zvracel a byl unavený, třetí den se objevila vyrážka na břiše, pomalu přešla i na záda, hýždě a vnitřní stranu stehen. Další den bolest v krku, nechutenství, únava, teplota. U lékaře zjištěny čepy na mandlích a byla nasazena antibiotika Ospen 5 ml po 8 hodinách. Od té doby (5. den) má syn stále vysoké horečky. Střídáme Paralen s Nurofenem. Horečka vždycky na pár hodin klesne a potom zase leze nahoru. Třetí den má syn zelenožluté nudle, které jdou ven v obrovském množství. Je stále schvácený, unavený, jí jen malinko a málo i pije. Dnes byla lékařem zmíněna možnost infekční mononukleózy, zítra nás čekají odběry.

Co přesně by znamenalo, že by se u syna infekční mononukleóza zjistila? A jak se přenáší?

Děkuji

Dobrý den,

infekční mononukleóza je virové infekční onemocnění projevující se nejčastěji jako angína. Zdrojem nákazy jsou sliny nakaženého člověka, který ji tak přenáší. Možná znáte pojem "nemoc z líbání", jak se mononukleóze také říká. Je to proto, že se nejčastěji vyskytuje u mladistvých, u kterých se slinami líbáním přenáší.

Projevy jsou jako u klasické angíny, dále mohou být zvětšená játra či slezina a od toho může být bolest v pravém nebo levém podbřišku. Výjimečně se může projevit žloutenkou. Výrazná je většinou celková únava a schvácenost.

Jak jsem již psala, jedná se o virové onemocnění, proto na ni nezabírají antibiotika. Mnohdy právě po podání antibiotik dojde k výsevu vyrážky, která k diagnostice mononukleózy přispívá. Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda vyrážka nastoupila až po podání antibiotik, abych se mohla přiklonit k riziku, že má syn infekční mononukleózu. Angínu s čepy mohou totiž způsobovat i jiné viry, díky tomu na ni nemusí zabírat antibiotika, jako je tomu u Vašeho syna. Čili uvidíte dle výsledků.

Léčbou je dostatečný příjem tekutin a klidový režim. Pokud jsou zatížena játra, tak se doporučuje dieta se sníženým obsahem tuků. Další léčba je symptomatická, to znamená, je-li horečka, podáváme léky na srážení horečky. V některých závažnějších případech, kdy pro bolest v krku a zvětšení lymfatických uzlin je velmi nízký příjem tekutin a živin, je nutná hospitalizace a podávání infúzní terapie ev. kortikoidů ke zmírnění otoku mandlí.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká