Kvasinková infekce na zadečku. Co používat a jak často?

Zodpovězené
18. črc 2022

Dobrý den,

u dva a půlměsíčního syna už měsíc bojujeme s kvasinkovou infekcí zadečku. Používáme eko bio pleny a přebalujeme i 10x denně, otíráme Perlanem a čistou vodou a vysušujeme látkovou plenou. Nejdřív jsme používali Bepanthen a Sudokrem, pak dle rady pediatričky jsme při každém přebalení omývali pod tekoucí voudou, natírali Rybilkou a používali Imazol, ale to se ještě zhoršilo. Poté nám dermatoložka předepsala Canesten, ten to na chvíli zlepšil, ale úplně to nezmizelo a nyní je to znova výrazně horší.

Co bychom prosím měli používat a jak často?

Čím otírat a vysušovat u přebalení?

Čím a jak často promazávat?

Jak často koupat a jakou používat kosmetiku?

Předem moc děkuji za rady.

Dobrý den,

co se týče přebalování, tak bych doporučila časté přebalování, především hned po stolici. V létě můžete nechat dítě na neprosákavé (nepropustné) podložce (jednorázové či pratelné) rozbalené bez pleny, jak nejdéle je to možné. To je na opruzeniny nejlepší. Můžete takto dítě vozit i v kočárku (na nepropustné podložce).

Co se týče mytí je dle mého názoru po stolici nejlepší umytí zadečku pod čistou tekoucí vlažnou vodou ev. s použitím mýdla. Vlhčené ubrousky jsou často agresivní, především u jedinců s citlivou pokožkou. Vlhčený perlán zase nemusí omýt důkladně veškerou nečistotu.

Co se týče sušení je vhodná u nejmenších jemná plena, u starších jemný ručník. Nedráždit pokožku zbytečně nadměrným utíráním, osušit pouze přiložením.

Je-li již opruzenina přítomna, je vhodné na zadeček použít Sudokrém. V případě prevence opruzenin můžete použít Rybilku či Bepanthen při každém přebalování.

V případě přítomnosti infekce v místě opruzeniny je vhodné posouzení lékaře. Léčba je pak dle nálezu. Nejčastěji se používá Imazol krém/pasta či Canesten.

Koupání záleží na více okolnostech (roční období, fyzická aktivita, pocení, atd.). U každého jedince je tedy individuální. Většinou však nemusí nutně být každý den, ale např. obden.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká