Magnetická rezonance mozku u roční dcery. Jaký na to máte názor?

Zodpovězené
30. říj 2022

Dobrý den,

dceři je 13 měsíců a p.neuroložka nás poslala na magnetickou rezonanci mozku.

Dcera měla při narození obvod hlavy 33 cm, teď má 43 cm, hlava od 8. měsíce vyrostla jen o 0,5 cm. Doktorka má podezření na mikrocefalii, dále píše v žádance stagnace růstu hlavy, asymetrie obličeje, lehce bulbární Symp., drobná orofac. stigmatizace, epikanty, DIF. Dg. VVV zadní jámy?

Dále píše v závěru, dívenka s perinat.riziky/sekce po termínu, matka hypertenze, neprospívání, problémy s příjmem potravy, stagnace vývoje řeči, brachymikrocefalie - akt.zástava růstu hlavy, PMV v normě. Dcera odmítá jakékoliv jídlo už v podstatě od 4. měsíce, je krmena jen z láhve (i příkrmy jí míchám s mlékem a bez problému to vypije), nedá do pusy ani křupky, rohlík, chleba, příkrmy, které jí chutnají, prostě nic. Doktorka si myslela, že má i stagnaci řeči, ale po kontrole se zase rozmluvila a říká opět mama, tata, baba.

Dcera má v obličeji epitafy (má to zřejmě po otci, když jsme koukli na fotky z dětství).

Prosím, z jakého důvodu si myslí, že má dcera zřejmě vývojovou vadu v mozku?

Je magnetická rezonance opravdu nutná? Neplaší paní neuroložka zbytečně?

Moc Vám děkuji! Do MR je ještě měsíc...Já mám obvod hlavy 53,5 a přítel 54 cm, přítel má výšku 163 cm a váha 50 kg. Já mám výšku 163 cm a váhu 57 kg. Dcera jinak po fyzické stránce je opravdu napřed o 2 měsíce, už skoro i sama chodí, tam není žádný problém. Jsme hlídaní u neurologa delší čas. Váhu měla od porodu nadprůměrnou a i teď je co se týče váhy na 50. percentilu dle kontroly (byla krmena umělým mlékem a stále je plus příkrmy v láhvi). Výšku má taky okolo 50. percentilu, tam problém není, jen ten obvod hlavy. Potřebuji opravdu uklidnit, MR je až 21.11. a výsledky u neuroložky až 5.12. Pokud prý MR vyjde v pořádku, prý to bude geneticky dané, a to se musí řešit prý dále různými testy jako EEG, psycholog, řešit mentalitu....

Jaký na to prosím máte názor?

Může jít opravdu o něco vážného?

Moc děkuji za odpověď.

S pozdravem
Markéta

Dobrý den,
na tuto otázku je velmi složité odpovědět. Jestliže jste ve sledování na neurologii, kde byla MR mozku indikována, určitě bych jich volila k vyloučení patologie.
Ještě by bylo možné před MR mozku udělat antropometrické vyšetření (tj. vyšetření pomocí technik měření lidského těla, většinou při větších pediatrických klinikách) k posouzení lebečních švů. Tam dojde k proměření různých částí těla a jejich komplexnímu zhodnocení.
Nicméně paní doktorka z neurologie určitě nejlépe zhodnotí indikaci k MR mozku a pak bych jich určitě neodkládala. Příčin mikrocefalie může být několik, nedá se zde vše vypsat a zbytečně vás tím zatěžovat.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká