Můj 2měsíční syn poslední 3 týdny jen pláče. Opravdu to je jen kolika?

Zodpovězené
11. říj 2019

Dobrý den,

můj skoro 2 měsíční syn poslední 3 týdny pořád jen pláče. Je to vyloženě hysterický pláč (celý zrudne, nemůže se skoro nadechnout a zakuckává se). Od týdne po narození je na UM - kojit jsem nemohla, po mém mléku měl stále hlad. Každý den cvičíme s nožičkami, masírujeme bříško, dáváme teplé obklady, podávali jsme mu apo laktíky a teď Biogaiu. Pořád přidáváme Espumisan. Je na něm vidět, že se snaží pořád tlačit, ale nevykaká se. Většinu jídla vyzvrací zpět. Kaká obden nebo ob dva dny. Už jsme vyzkoušeli snad všechno možné (trochu čaje, čípky, rourku, nosit ho na tygříka, změnit UM), ale nic nepomáhá. Je to spíš horší a horší. Denně spí jen 4 hodiny. Naše doktorka nám řekla, že je to jen kolika a nemáme mu dávat čaj, že prý mléko stačí. A na odlehčení mléka mu máme přidávat Kulíšek.
Myslíte si, že je to opravdu jen kolika? Mám o něj strach a hrozně mě trápí, jak celé dny propláče.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

neklid kojence je v naprosté většině způsoben těmito vlivy: baby kolika, gastroezofageálni reflux, nevhodně vedené krmení, kombinace výše uvedeného.

V případě Vašeho synka bych doporučila : 1. režimová opatření - krmit po 3 hodinách vhodnou dávkou mléčné formule, tj. dítě nepřekrmovat ( velikost dávky upravíte podle jeho týdenních váhových přirůstků ) 2. zavést nizkolaktózové mléko, 3. zavést antirefluxní režim ( popsán v mnoha mých dřívějších odpovědích ) 4. péče o bříško a stolici ( masáž bříška, relaxační chování, Espumisan, laktobacilus, rektální rourka ).

Věřím, že tato opatření povedou ke zklidnění chlapečka a v pohodě se dočkáte 4. měsíce, kdy potíže postupně odeznívají.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová