Nachlazení a vyrážky. Může to být pátá nemoc?

Zodpovězené
23. dub 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda by tohle mohla být pátá nemoc. Jelikož jsem těhotná (15tt), tak mám trochu obavy.

Starší dcera (3,5 roku) je už delší dobu "nachlazená" a pokašlává po ránu už měsíc, ale jinak vypada zdravě. V sobotu měla od rána hodně výraznou vyrážku na tvářích, viz. foto. Tato vyrážka slábne, někdy je výraznější, někdy téměř není vidět, dnes je to 4 dny, vyrážka ve tváři je stále patrná, tváře jsou navíc vysušené, lehce šupinaté. Teplotu vůbec neměla zvýšenou. Na žádné bolesti si nestěžuje. Vyrážka na těle se špatně sleduje, dcerka má nejspíš atopický ekzem, ale v minulém týdnu si opakovaně stěžovala na jedno ložisko vyrážky na vnitřní straně stehen, že jí to bolelo/svědilo. Jiné vyrážky ji nesvědí.

Předem děkuji za vaši radu.

Dobrý den,
při páté nemoci bývají tváře motýlovitě zarudlé, říká se tomu " tvář fackovaného dítěte ", což dívka na fotce nemá. Ovšem málo nemocí probíhá podle knih, ze kterých jsme se učili. Vzhledem k vyrážce na stehnech bych doplnila výtěr krčku k vyloučení streptokokové infekce ( "spálového bacilu" )

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová