Nevytvořená jadérka kyčlí. Jak se to řeší, když k okostění nedojde?

Zodpovězené
30. črc 2020

Dobrý den,

dcera, čerstvě 1 rok, nemá vytvořená jadérka u kyčlí. Dle rtg je tam již náznak, kyčle jsou v pořádku, jen prozatím nedošlo k osifikaci, která je prý opožděná. Dcera se narodila 36+6 SC pro konec pánevní. Má 2 zuby a fontanelu prozatím nesrostlou, obchází nábytek.
Bylo nám doporučeno genetické vyšetření a za 3 měsíce další sono. Z jedné strany rodiny jsou špatná záda a kyčle, tak se bojím, aby malá něco nezdědila. Nikdo mi k tomu více neřekl, jsem z toho dost špatná:(.

Můžete mi, prosím říct, co se děje, pokud k okostění nedojde?

Jak se to řeší a co si mám představit pod genetickým vyšetřením?

Moc děkuji.

Dobrý den,

doporučuji holčičce doplnit i rozbor krve a moči, včetně zaměření na kostní metabolismus a funkci štítné žlázy. Toto indikuje pediatr, popř. ve spolupráci s endokrinologem.
K osifikaci jader dojde, jen později.
Genetické vyšetření - při prvním kontaktu se jedná o podrobný odběr osobní a zejména rodinné anamnézy (zjistěte si, o jaké choroby kyčlí a zad se v příbuzenstvu jednalo), z toho vyplyne další postup.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová