Očkování - neštovice. Jaký je na to Váš názor?

Zodpovězené
29. srp 2022

Dobrý den,

přestěhovali jsme se do zahraničí a u lékaře jsme se dozvěděli, že se tady už 10 let plošně očkuje proti planým neštovicím a že je velmi nepravděpodobné, že je děti tady chytí.

V Čechách letos na jaře proběhly ve školce dvě vlny neštovic, ale děti je domů nepřinesly.

Moje otázka zní: Mám tedy spíše dovolit naočkovat starší 6 a půlleté dítě vakcínou proti planým neštovicím, nebo se přikláníte k názoru, že raději nemoc prodělat, i kdyby to bylo až za pět let?

Děkuji

Dobrý den,

výhodou očkování proti planým neštovicím je protektivní účinnost proti reinfekcím planých neštovic, neboli pásovému oparu (způsobeného herpes zoster virem), a to především u osob nad 40 let, u kterých díky oslabené imunitě dochází častěji k reinfekcím, které zpravidla vedou ke vzniku pásového oparu.

Jinak toto očkování podle mého názoru patří mezi zbytná očkování. Většina dětí si onemocněním projde.

Očkování je na místě, pokud dítě do období dospívání onemocnění neprodělá (čím déle dítě neštovice prodělá, tím zpravidla horší průběh, větší riziko komplikací). Případně je na místě u pacientů s poruchou imunitního systému (u tzv. imunokompromitovaných pacientů). Očkování lze použít i po kontaktu s touto infekcí, a to nejlépe do 3 dnů po kontaktu s nemocným a nejpozději do 5 dnů po kontaktu.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká