Očkování proti planým neštovicím v inkubační době. Je to problém?

Zodpovězené
29. čer 2022

Milá paní doktorko,

rádi bychom nechali dcerku (necelé 3 roky) naočkovat proti planým neštovicím vzhledem k mému těhotenství, současnému nadvýskytu neštovic a benefitům očkování.

Navštěvujeme však kolektiv dětí na kroužcích a ráda bych se zeptala, zda je problém, pokud by byla dcerka naočkovaná v inkubační době neštovic - samozřejmě, pokud bychom nevěděli, že byla nakažení vystavena. Dcerka snáší očkování dobře.

Ráda bych se ještě zeptala, zda je možné “přeočkování” v dospělosti (před jejím případným těhotenstvím), pokud by nebyly zjištěny protilátky.

Velmi děkuji za odpověď.

Eva

Dobrý den,

očkování proti planým neštovicím může být aplikováno i po kontaktu s tímto onemocněním a to nejlépe do 3 dnů.

Přeočkování v dospělosti možné je na žádost pacienta.

V případě nejasností, zda člověk neštovice prodělal, nebo v případě velmi lehkého průběhu (výskyt pouze velmi malého množství pupínků), je v dospělosti či v době dospívání možné laboratorně určit množství protilátek proti planým neštovicím, a při nízkém množství protilátek je vhodné očkování, především pak u dívek před těhotenstvím.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká