Omega 3 při kojení. Mohla jsem tím synovi nějak ublížit?

Zodpovězené
27. čer 2022

Dobrý den, paní doktorko,

mám 9měsíčního syna. Chtěla jsem se zeptat na Omega 3 preparáty při kojení. Celé těhotenství jsem brala rybí tuk v kapslích. Pak po porodu občas, ryby jim opravdu hodně málo. Pak měl syn ekzém, takže nastoupila eliminační dieta, nakonec se mi rybu podařilo zařadit bez reakce kůže. Takže jsem nějaké 3 měsíce vůbec nejedla ryby a ani doplňky stravy. Teď jsem si přečetla, že DHA je strašně důležitá pro vývoj mozku.

Mohla jsem tím synovi nějak ublížit?

Byl plně kojený, teď má příkrmy, ale ryby úplně odmítá. Já teď aspoň beru zase rybí tuk.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

DHA by měly být důležité pro vývoj mozku, nicméně jsou pro vývoj mozku důležité i jiné látky (jiné kyseliny, vitamíny, ...), které by měly být při pestré stravě předávány dítěti mateřským mlékem.
Zdrojem DHA nejsou pouze ryby, ale i oleje (slunečnicový, lněný, olivový, řepkový, ...), ořechy, seznam, tofu,...

Čili i při absenci ryb v jídelníčku jste nejspíš DHA a jiné látky prospěšné pro vývoj mozku v nějaké míře přijímala.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká