Opakovaný zápal plic u malého dítěte. Proč se vrací? Kdy nasadit probiotika?

Zodpovězené
11. dub 2019

Dobrý den,

mám tři děti, syna (5) dceru (3) a dceru (1,5). Syn chodí do školky, s holkami jsem doma. Jsme spíš venku než v klubech, kroužcích. Nejmladší měla před měsícem zápal plic. Odléčeno Klacidem (14 dní) + Vantolin a Flixotide. Po dobrání onemocněl syn, měl ošklivý nález na RTG a léčí se Klacidem (má ho na 3 týdny) + Ventolin a Flixotide. Po 14 dnech jeho léčby onemocněla opět nejmladší. Nyní má na 14 dní Cefzil + Ventoliber. Děti měly vždy CRP méně 5, na poslechu nic nebylo slyšet, krevní testy také dopadly v pořádku (prý se dělaly na "všechno"). Nález byl vždy na RTG. Děti měly suchý kašel a horečku, syn měl saturaci 94 (ale byl čilý, běhal, jedl...). Pediatrička říkala, že pokud se to ještě vrátí, pošle nás k hospitalizaci. Nechala jsem se zrentgenovat i já (aby to neměli ode mně), ale vše v pořádku. Zajímalo by mě:

Je to "vážné"? Mám se bát?
Co si o tom myslíte? Z čeho to mají?
Proč se to vrací?
Co mám (můžu) dělat, aby se to nevracelo?
Co s nimi udělá takhle dlouhá léčba ATB?
Jaká probiotika mám dávat a kdy? (po ukončení léčby, už nyní?)
Jak je možné, že to prostřední dcera nedostala, když je stále s námi?

Moc děkuji!

Dobrý den,
podle Vašeho popisu se zřejmě jednalo o atypickou pneumonii, komunitní infekci, kterou prodělá téměř každý, a to právě do věku 5 let. Je způsobena viry - nejčastěji Mykoplasma pneumonie - a proto je nízké CRP, i poměrně chudý klinický nález ( jak píšete - dítě čilé, běhá, jí...). Ovšem na plicích je bohatý RTG nález a také léčba se musí infekci přizpůsobit - začíná se standardně Klacidem nebo podobným antibiotikem. V krvi se dají zjistit zvýšené protilátky, zprvu typu IgA, později IgG, ovšem velký praktický význam jejich stanovení nemá. Infekt, zápal plic, musí se léčit v každém případě, bez ohledu na protilátkovou hladinu.
ad 1.nebojte se, je to časté a letos bylo hodně bronchopneumonií tohoto typu ( epidemie probíhají ve vlnách, opakují se po několika letech )
ad 2. zdroj je kapénková infekce, k mání v běžné populaci
ad 3.u imunokompetetních osob ( jinak imunologicky zdravých, např. běžně očkovaných ) může jít o jiného virového či bakteriálního původce než způsobil předchozí nemoc
ad 4. nejmladší dítě bývá zvýšeně nemocné, díky expozici infektům starších dětí ( ty ovšem jsou již imunitně zralejší a mají slabší či žádné projevy nemoci ). Doporučuji kromě kvalitní stravy doplňovat v zimě dětem vitamín C a D, zajistit klimatoterapii ( moře, hory, aspoň 2 týdny ).
ad 5. nevím, asi nic
ad 6. probiotika dávejte dlouhodobě, jsou také proimunomodulační, určitě vždy po ATB léčbě. Během léčby antibiotiky je jejich podání sporné, ale určitě neublíží.
ad 7.spíš již tento infekt v minulosti prodělala a má ochranné protilátky. Tehdejší nákaza ovšem neprobíhala jako zápal plic, ale jako běžný respirační infekt ( kašel, rýma, horečka ).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová