Patogenní e. coli bakterie. Čím léčbu ještě podpořit?

Zodpovězené
8. lis 2019

Dobrý den,

patnáctiměsíční dcera má od svých 11 měsíců problémy s průjmem. Prvních pár týdnů jsem přisuzovala zubům, jelikož se jí tlačilo několik zoubků naráz, měla naběhlé dásničky, ručičky neustále v puse a hodně slintala.
Když průjem neustál ani po prořezání zoubků, navštívili jsme pediatra. Ten udělal výtěr a z výtěru zjištěna patogenní e. coli bakterie.
Dle rady doktora dcera dostávala 2x denně Enterol po dobu pěti dnů, laktobacily a dlouhodobě užívat probiotika. Dále jsme vyměnili umělé mléko (odstavená v 13.m.) za bezlaktózové umělé mléko a nasadili jsme přísnou dietu (vařená mrkev, rýže, libové maso vařené pouze ve vodě, banány, strouhané, oloupané jablko, občas bezlepkové bezvaječné těstoviny, bezlepkové rýžové nebo kukuřičné suchary, absolutně žádný tuk ani cukr, maximálně lehce oslazená rýžová kaše glukopurem, lehce solené a sem tam minerálka). Po měsíci kontrolní výtěr a bakterie stále přítomna. Pokračujeme tedy v nasazené dietě.

Četla jsem, že tyto bakterie nemají rády skořici. Mohu ji dceři přimíchat do jídla? A v jakém množství? Případně, čím jí mohu ještě léčbu podpořit?
Stolice je v současné době kašovité konzistence.

Dále bych se ráda zeptala ještě na jednu věc. Minulý týden mému partnerovi po dlouhodobých nevolnostech byla zjištěna celiakie. Zatím pouze z krve. Již je objednán na biopsii.

Jaká je pravděpodobnost, že dcera případnou celiakii zdědí? Mohou její problémy s průjmem souviset s celiakií?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

přítomnost patogenní E. Coli ve stolici může trvat i několik měsíců. Jestliže je stolice již kašovitá, postupně rozvolněte dietu, kromě mléčných výrobků - ty zatím podávejte velice opatrně, resp. zkuste dočasně bezmléčnou dietu. Laktobacilus podávejte dál.
Se skořicí zkušenost nemám, nemohu poradit, spíš doporučuji střevo batolete kořením nedráždit, nepřetěžovat.
Aktuální střevní potíže Vaší dcerky s genetickou zátěží celiakií zřejmě nesouvisí, spíš bych uvažovala o nesnášenlivosti bílkoviny kravského mléka.
K otázce na dědičnost celiakie a dceřinu genetickou zátěž - konzultujte pracoviště genetiky, kvalifikovaně Vám poradí.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová