Pneumokok v nosohltanu a antibiotika. Jak dále podle Vás postupovat?

Zodpovězené
11. lis 2023

Dobrý den,

se dvěma syny (4 a 2roky) už více než měsíc řešíme, že si předávají hustou zadní rýmu, kašel a oba si postupně prodělali zánět středního ucha (počínající, zachytili jsme to vždy včas s Otobacidem a Nurofenem). Doktorka z ORL na základě stěrů z nosohltanu (pneumokok) u mladšího z nich a vzhledem k tomu, že se rýma a teploty přes léčbu (Pamycon, Nasivine, Sterimar, odsávání, Mucosolvan) vrátily, nasadila antibiotika Klacid (mladšímu synovi).

Staršího syna však také začalo bolet ucho, měl horečku, proto nám paní doktorka řekla, že bude mít pravděpodobně to samé a pošle recept na antibiotika i pro něj (bez stěru). Jenže recept nedorazil a paní doktorka měla další den volno, proto jsem volala naší pediatričce, která mě však velmi znejisitila. Nejen že antibiotika prý nejsou na místě u staršího, ale že je velmi špatně, že jsme je nasadili i mladšímu. Navíc Klacid je úplně mimo a na pneumokoka (citl. na bacitracin) je úplně nevhodný. Nicméně, teď ho máme dobrat, když už jsme začali a staršímu rozhodně antibiotika nedávat, i kdyby mu pneumokok vyšel ve stěrech i přes jeho obtíže (opakovaně zadní rýma, dlouhodobě vlhký kašel, horečka, včas podchycený zánět ucha, bolesti hlavy - ukazuje na čelo).

Jsem teď velmi rozpolcena, kdo z nich má pravdu a jak dále postupovat, zda nadále řešit stav synů na ORL, nebo u obvodní lékařky.

Děkuji za názor, ještě dodám, že mladší syn má kompletní Prevenar.

Dobrý den,

vzhledem k přítomnosti déletrvajících symptomů bych oba syny přeléčila antibiotiky. Ještě bych doporučila vyšetřit crp.

Nicméně souhlasím s paní doktorkou, že na Pneumokoka Klacid není vhodné antibiotikum. Nasadila bych Ospamox.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká