Přetrvávající zácpa u 9 měsíčního miminka. I přes opatření má dítě zácpu. Jak na to?

Zodpovězené
6. únor 2019

Dobrý večer,

syn byl do 3měsíců kojený, po 3měsících, ale začal málo přibývat, tak jsme na radu Dr. začali přikrmovat UM. Začali jsme používat obyčejný Nutrilon a na noc Nutrilon na dobrou noc a tím nám začaly problémy s vyprazdňováním.

Malý na bolesti břicha netrpěl a ani netrpí, ale pokud jsem mu "nepomohla" nevykadil by se ani za týden. Nejdříve jsem zkoušela koupit probiotika asi 2x za sebou po cca 2 měsících žádná změna, zkoušeli jsme tedy jiná UM mléka - HIPP, na radu dr. Sunar - oranžový, ale vždy po změně mléka kakal o malinko lépe tak max tři dny a zácpa byla zpět. Po 6měsících jsme zavedli příkrmy, postupně zeleninu, ovoce a posléze jogurt. Dr. se obávala alergie na kravskou bílkovinu a doporučila zkusit Nestlé Altheru a vynechat jogurty, malý kakal dobře cca týden, ale pak se zácpa opět vrátila.

Nyní jsme na BEBA Sensitive, ale žádná změna k lepšímu. Je pravda, že malý krom mléka nechce nic jiného pít. Náš jídelní režim vypadá takto: Ráno cca kolem 6:00 mléko cca 150ml, kolem 9:00 mu ředím ovocnou přesnídávku - 60ml přesnídávky + 150ml vody = 210ml - ale podaří se mi do malého nacpat tak max 150ml, ve 12.hod má domací masozeleninu s přílohou (vynechávám mrkev, rýži, špenát apod. co staví, jinak už dáváme hodně druhů zeleniny a příloh jako kuskus) tyto masozeleniny vařím doma, hodně ředím vodou - konzistence husté polévky, dávám také olej či máslo a vločky také cca 150g, v 15:00 bílý jogurt (Holandie je řidká) s přesnídávkou popř. vypije ještě mléko - cca 150g na svačinu, kolem 18.hodiny má malý mléko také cca 150ml a před spaním znovu (cca 20:00). V noci se syn budí ještě v 23:00 na mléko tak 90ml, a pak kolem 3.hodiny ráno zase tak 90ml. Snažím se mu stále dávat ještě mimo jídlo napít aspoň po stříkačce, ale to už je boj do něj natlačit. Vynechala jsem i banán. Ale jinak si už opravdu nevím rady. Počůrané plíny má pěkně, ale to kadění je boj. Nyní kadí cca ob den, ale vždy mu musím pomoci, konzistence modelínová, barva oranžovo hnědá...

Omlouvám se za dlouhý a nemilý popis, ale jsem opravdu už zoufalá a nevím jak synovi stolici zlepšit a co dělat jinak/lépe! Budu ráda za Vaši pomoc a radu...

Na další kontrolu k Dr. jdeme zanedlouho a já budu trvat na nějakém vyšetření, protože už jsem opravdu zoufalá a nepřijde mi to "normální".

Předem děkuji za radu Renata V.

Dobrý den,

Vámi zavedené příkrmy a jídelníček se mi jeví jako vhodný, pestrý, s vynecháním jídel, jež stolici spíše zahušt'ují (rýže, mrkev, banán ). Příjem tekutin je též dobrý, o čemž svědčí dostatek pomočených plenek.

9 měsíční dítě se stává postupně méně závislé na mléčné výživě, a tak můžete vyzkoušet tyto možnosti:
1. dočasně zcela vysadit mléčný dokrm a hradit přísun bílkovin a kalcia z jiných, nemléčných zdrojů. V případě, že se stolice rozběhne a zácpa zmírní, je souvislost s mlékem zřejmá.
2. nahradit Bebu mlékem s vyšším stupněm hydrolýzy mléčné bílkoviny, ( kromě již vyzkoušené Althery, která měla jen přechodný efekt) Nutrilon Allergy care, Neocate Infant, Nutrilon nemléčná Allergy kaše, Nestlé Alfaré, Nestlé Sinlac.

Plánované celkové vyšetření trávicího traktu je vhodné, doporučuji.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová