Průjem, hlen ve stolici. Kdy jít k lékaři?

Zodpovězené
12. únor 2023

Dobrý den,

syn, 10 m., má už šestým dnem zažívací obtíže, začalo to častější a řidší stolicí a posledních 5 dní má občas stolici úplně v normě až tužší (bere Maltofer), ale klidně i 10x za den a noc to je vyloženě hlen a stolice řidší žlutější, občas s bílými kousky. Třetím dnem dáváme Tasectan duo, po tel. poradě se sestřičkou u pediatra jsme včera přidali Enterol. Jiné příznaky neporozuji, je veselý, má chuť k jídlu, i když mu teď dávám samozřejmě velmi omezenou stravu (a už nevím, jak mu to zpestřit), kojí se. Druhý den těch obtíží se objevily asi 2 červené flíčky na hrudníku a taková lehká krupička, ale to už měl cca před měsícem také, po podání Fenistil kapek to přes noc zmizelo a kůže je v té oblasti sušší s tou lehkou krupičkou, tak to mažeme.
V telefonu sestra u pediatra zmínila asi 5 různých věcí od infekce, přes zuby až k ABKM a eliminační dietě a já si upřímně nevím rady, co a kdy zkusit.

Pokud začnu s eliminační dietou hned, jak poznám, že to bylo opravdu tím?

Zároveň samozřejmě nechci vyčkávat zbytečně a třeba synovi přitížit. Ještě tedy doplním, že nové potraviny neměl, má už zavedenu řadu větších alergenů (vejce, lepek, mléko, ryby), na které nijak nereagoval. Jediné, co mě ještě napadlo, tak den před vznikem obtíží snědl asi 1,5 čerstvého cherry rajčete, které dříve ochutnal jen okrajově, jinak měl rajčata tepelně upravená, ale nechce se mi věřit, že by to udělalo takovou paseku se střevy...?

Zároveň je už po druhé léčbě Klacidem, se kterým jsme nasazovali probiotika od Dr.Maxe (ty ted vyměněny za ten Tasectan a Enterol) a stolice byla necelý týden po dobrání atb v normě, až pak začalo toto...
Ocením i tip, co mu tedy můžu ještě dát k jídlu kromě mrkve, banánů, rýže a brambory, ráno dávám aspoň ječnou kaši bez mléka, ale s banánem, už jsem vyplašená, že mu ublížím čímkoliv, tak fakt nevím. Pije vodu, dost vydatně, plus tedy kojím.
Moc děkuji za přečtení a názor, nechci běžet k lékaři zbytečně, protože zatím je to spíš otravné pro všechny zúčastněné, než život ohrožující, ale taky to nechci podcenit.

Děkuji

Dobrý den,

příčin průjmu a přítomnosti hlenu ve stolici je opravdu velké množství. Může to souviset se střevní infekcí, s léčbou antibiotiky, potravinovou alergií či intolerancí, dále neinfekční střevní záněty a jiné. K dalším příčinám opravdu patří i růst zubů. Při přetrvávání obtíží je potřeba fyzikální vyšetření dítěte, ev. laboratorní vyšetření včetně mikrobiologického vyšetření (zda se nejedná o nějakou virovou/bakteriální/parazitární střevní infekci).

ABKM se diagnostikuje tzv. eliminačním testem. Tzn. že matka vyloučí ze stravy všechny mléčné výrobky na 1 měsíc a sleduje se odeznění příznaků u dítěte. Poté se může do stravy mléčné výrobky opět zařadit a sleduje navrácení příznaků. Mohlo by se jednat i o další potravinové alergie či intolerance.

Že by to bylo po syrovém rajčeti, ještě v tak drobném množství, se mi nejeví jako pravděpodobná příčina obtíží. Nicméně vyloučit to samozřejmě nemohu.

Při přetrvávajícím průjmu a hlenu ve stolici doporučuji navštívit Vašeho praktického lékaře pro děti a dorost k podrobnějšímu vyšetření a vyloučení závažnějších příčin.


Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká