RTG plic, syn 3 roky. Jedná se o zápal plic? Dávat něco na vykašlávání?

Zodpovězené
19. kvě 2022

Dobrý den,

prosím o Váš názor a vysvětlení na RTG snímek syna.

RTG srdce a plic:
Bránice a úhly volné. Mediastinum nerozšířeno. Srdeční stín nezvětšen, bronchovaskulární kresba vlevo perihilozně je zhrubělá, nelze vyloučit až velmi řídkou centrální zánětl. infiltraci. Skelet bez strukturálních změn.

Závěr: Susp. řídká centrál. infiltrace vlevo.

Je to tedy zápal plic?

Syn dostal antibiotika, bere je od 18.5., nyní bez teplot, čilý, jí, pije, OBČAS zakašle, nekašle nijak hodně.

Mám dávat něco na vykašlávání?

Kašel je vlhký, vždy něco vykašle, vysáváme rýmu - žlutá, hustá. Proplachujeme mořskou vodou. Spí klidně, nekašle v noci. Nestěžuje si na bolest hrudníčku.

CRP vyšlo v den RTG - hodnota 5.

Děkuji za Váš názor.

Dobrý den,

diagnostika zánětu plic je komplexnější než pouze podle RTG hrudníku. Záleží ještě na klinických příznacích (horečka, zrychlené a ztížené dýchání, kašel) a poslechovém nálezu (fonendoskopem). Proto dle popisu RTG nemohu říci, zda se jedná o zápal plic.

Rýmu ošetřujete správně, ještě bych dodala přesný postup. Nejprve nakapat nebo stříknout do nosu mořskou vodu či Vincentku ve spreji, poté se řádně vysmrkat, a na čistou nosní sliznici poté můžete použít ještě Nasivin sprej k ošetření nosní sliznice.

Na zlepšení vykašlávání se mohou užívat mukolytika volně dostupná bez předpisu, která zlepší vykašlávání hlenu. Užívají se nejpozději v odpoledních hodinách, aby zvýšeně nedráždily ke kašli v noci. Existuje několik značek preparátů. Nebo se na kašel užívají léky tlumící kašel tzv. antitusika. Ta ale doporučujeme užívat pouze u záchvatovitého kašle a kašle budícího ze spaní. Kašel je totiž čistící mechanizmus plic, proto jej nechceme zastavovat. Jejich použití je opět na základě poslechového a klinického nálezu, který takto přesně nezhodnotím.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká