Rýma a kašel u dítěte 18 měsíců. Jak poznám, že jsou chycené průdušky a kdy k lékaři?

Zodpovězené
15. únor 2020

Dobrý den,

dceři, rok a půl, před 14 dny začala rýma. Odsávala jsem, stříkala Vincentku a občas Nasivin, neměla to moc ucpané, šlo to ven hezky. Průhledná až bílá, nic hrozného. Vyšší poloha na spaní, mokré pleny, vyvětraná místnost, rýmovník a rozkrojená cibule v místnosti. Po týdnu se dostavil i kašel, opět nic hrozného, ne často, spíš se mi zdál suchý, nejčastěji ráno po probuzení, navečer, sem tam ze spaní, ale nebudilo ji to. Dávala jsem Sinecod asi 5 dní. Rýma už není, ucpaný nos mi nepřijde, nic neodsaji. Zvlhčuji Vincentkou stále. Kašel trvá už 10 dní. Sice nic hrozného, ale stále trvá.
Přiznám se, že se mi nechce k pediatře do čekárny plné chřipek. Proto se ptám Vás na možnosti, doporučení. Dnes začala dcera Vincentku i inhalovat, aspoň párkrát na chvíli se nám to daří. Bez teplot, bez jiných potíží. Jí, pije, kojí se, prospívá. Měla jsem strach ze zadní rýmy, když ji kašel trápí v leže, zda ji tam něco neteče a nedráždí, ale nevím. Od pondělí dělám i cibulový výluh s tymiánem (vařím) a mažu hruď a krk od počátku sádlem s tymiánem.
Prosím také o doporučení, jak poznám, že kašel může sednout na průdušky a kdy se tedy raději vypravit k MUDr.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

déletrvající kašel je potřeba objasnit klinickým vyšetřením a popřípadě doplnit RTG plic. Je sezóna respiračních infektů a ty mohou být posléze komplikované vznikem bronchopneumonie, tj. zápalem plic.
Jinak Vaše péče o holčičku je perfektní.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová