Sed u malých dětí. Musí být v kočárku v naprostém lehu?

Zodpovězené
1. říj 2019

Dobrý den, prosím o radu.

Vím, že malé dítě, které ještě samo nesedí, se nesmí posazovat. Ale jak je to v kočárku či zidličce u jídla? Musí být dítě v kočárku v poloze ležmo? Vadí i mírný náklon?

Pro upřesnění, zajímá mě dítě staré 11 měsíců, které lozí, stojí a obchází nábytek a sedí na patách nebo do tzv. žabky. Mám ji ve sporťáku a je to velmi živé a zvědavé dítě, pokud ji dám naležato, je schopna celou procházku se podepírat jednou rukou, aby viděla ven.

Děkuji.

Dobrý den,

u 11 měsíčního kojence, je náklon sedačky do sedu možný, pakliže již sedí stabilně. Co se týče způsobu sedu Vašeho dítěte - nemělo by sedávat na patičkách či mezi patičkami, ani v tzv. překážkovém sedu. Když takový způsob sedu zachytíte, zakročte. Posaďte dítě tak, aby mělo nožky natažené rovně před sebou a sedělo pěkně, vzpřímeně, s rovnými zády.

Jestliže v sedu kulatí záda či je sed nestabilní, položte jej na bříško.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová