Silné padání vlasů u 3leté. Co víc mohu udělat?

Zodpovězené
17. kvě 2022

Dobrý den, paní doktorko.

prosím o radu. Mám 3,5letou dceru. Minulý rok v dubnu a letos v lednu prodělala covid. Od minulého začátku léta jí padají vlasy. Na temeni to má již hodně prořídlé. Každé česání má plný kartáč vlasů. Vlasy jí padají všude po bytě, oblečení obalené. Vlasy působí také poničeně a jsou suché. Používáme pořád stejný přírodní šampon vhodný pro děti a kondicionér. Nyní nám lékařka nechala udělat odběry (ledviny, játra, štítná žláza, cukr, crp, minerály, vitamíny, imunita,...) vše vyšlo v pořádku. Dcera jí ovoce, zeleninu, maso, ořechy, jsme opravdu hodně venku v přírodě. Denně vypije cca 1-1,2 l vody. Spí od 22 hod do půl 9 ráno, přes den nespí.

Co víc mohu udělat?

Posílá nás na kožní s tím, že to je postcovidový stav a sama kožní lékařka neví, co s tím, že má ordinaci plnou těchto případů.

Předem děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den,

Vaše paní doktorka Vaši holčičku zřejmě vyšetřila velmi podrobně, tudíž o vypadávání vlasů přidružené k nějaké chorobě by se tedy jednat nemělo. Souvislost vypadávání vlasů s onemocněním COVID-19 nemohu ze své praxe bohužel posoudit. To posoudí lépe dermatolog, určitě tento problém řešte právě na dermatologii.

Růst vlasů je závislý na řadě vitamínů, především vitamínů skupiny B, dále pak na stopových prvcích jako je zinek a železo. Proto by tedy mohl pomoci příjem vit. B a zinku se železem.
Kosmetické preparáty, které by mohly pomoci, Vám jistě více poradí na dermatologii, mají více zkušeností.

Z přírodní medicíny můžete vyzkoušet kopřivové zábaly na vlasy s masáží kůže ve kštici (masáž kůže je pro růst a kvalitu vlasů důležitá), společně s užíváním kopřivy i vnitřně např. formou kopřivového čaje. Dále by mohla pomoci hluchavka a řepík lékařský. Také by pro růst vlasů mohl být přínosný příjem mandlí. Mandle obsahují mastné kyseliny a vitamin A, D, B1, B2 a B6, které mohou pronikat do vlasového vlákna a tím by je mohly posilovat a vyživovat.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká