Škytavka. Jaké příčiny může mít u pětiletého dítěte?

Zodpovězené
8. lis 2022

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jaké příčiny může mít škytavka u pětiletého dítěte. Dcerka začala škytat v létě (v té době brala antibiotika Zinat, na zánět dutin). Od té doby se škytavka vrací, mívá ji zhruba 1x za týden, kdy během jednoho dne několikrát škytne, většinou ihned zabere dechové cvičení nebo napití. Ten den škytne několikrát, pak je další dny úplně bez škytavky, v noci neškytá nikdy. Často mívá i ucpaný nos, od května měla 2x antibiotika a poslední měsíc se léčila s roupy.

Občas jsem si všimla, že začne škytat po rychlé chůzi, běhání nebo prudkém pohybu, když třeba vyskočí nebo třeba i pokud brečí, bývá také často vztekavá - navíc patří k divokým dětem, pořád musí skákat, běhat...

Paní doktorka nám doporučila hořčík, což zatím moc nezabralo a jinak prý musíme na vyšetření. Docela mě vyděsilo, i co jsem si přečetla na internetu, jaké vážné choroby mohou být projevem škytavky.

Chtěla bych se zeptat, jaká vyšetření by se musela absolvovat, a zda to škytání může být třeba způsobeno prudkým pohybem nebo rozčilením.

Děkuji

Dobrý den,

příčin škytavky je více. Bez fyzikálního vyšetření dítěte a odebrání podrobné anamnézy není možné stanovit diagnózu a dle toho další postup vyšetření.

Z toho, co píšete, by se mohlo jednat o gastroezofageální reflux nebo nějaké dráždění bránice. Co se týče vyšetření, je dobré začít vyšetřením neurologem a gastroenterologem. Dají se použít zobrazovací metody k zobrazení hrudníku, příp. mozku nebo míchy.

U škytavky se ale většinou nejedná o závažný problém. I když v případě nejasností, je určitě nutné možné závažné příčiny vyloučit.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká