Spaní ve školce. Co si myslíte o odpoledním spánku předškoláka?

Zodpovězené
8. zář 2020

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla bych se zeptat, co si myslíte o odpoledním spánku předškoláka.

Syn od 2 let po obědě nespí, ze školky chodil po obědě, bohužel teď musí být 3x v týdnu ve školce i odpoledne a paní ředitelka řekla, že všechny děti musí odpoledne na lehátko. V září musí hodinu a půl ležet a v říjnu se uvidí. Syn mi do školky teď nechce. Jednou se stalo, že usnul a potom usnul až v jedenáct hodin večer, ráno vstával normálně a byl z toho celou sobotu rozhozený. A je velká pravděpodobnost, když musí tak dlouho ležet, že usne. Přijde mi to zbytečné učit předškoláka spát po obědě.

Děkuji za váš názor. Krásný den.

Dobrý den,

je to režimová změna a ta přináší výkyvy. V ležení po obědě na lehátku spíše vidím přínos - dítě má možnost být "samo se sebou", přemýšlet si, uvažovat, má prostor pro fantazii a myšlenkové pochody bez rušení, bez zásahů zvenčí. Je to důležité umění a musí se postupně nacvičit.
Doporučuji před synem nekritizovat školkový režim ani rozhodnutí paní ředitelky, být s ní loajální. Najděte na poledním klidu nějakou výhodu a tu synovi "prodejte" .... budeš mít více síly na odpolední kolo, plavání, běhání... můžeš myslet na hezkou pohádku, film... můžeš přemýšlet, co bychom mohli spolu podniknout... atd., fantazii se meze nekladou.
Postupně si vše sedne, uvidíte. Jak říkala moje babička - všeho dočasu 🙂.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová