Stolice miminka s E. coli. Co to způsobilo?

Zodpovězené
5. srp 2022

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně stolice 3měsíčního plně kojeného miminka. Už od porodu má hodně vodovou stolici, nikdy neměla konzistenci míchaných vajec. Po objevení hlenu ve stolici (ve 2. měsíci) byl proveden výtěr - výsledek E. coli. Pediatr nijak neřešil - prý není potřeba, pokud nezvrací, nebolí břicho a přibývá na váze.

Do toho, když jsem vypila sklenici mléka malá se osypala, objevil se ekzém na tváři, zhoršily se hleny a v pleně se objevily tmavě hnědé nitky něčeho, co jsem považovala za natrávenou krev. Spojila jsem si to s ABKM a nasadila dietu - nyní jsem 3 týdny bez mléka, ale i vajec, sóji, lepku, kuřecího, hovězího. Dále samozřejmě vynechávám silné alergeny typu ořechy, rajče, jahody, paprika atd. Bohužel stolice se stále nijak závratně nelepší. Stále je velmi tekutá (plena ji nestíhá vsáknout a teče až na záda), občas hlen a i ty tmavě hnědé nitky. Občas bolí břicho (dáváme Babycalm) a podávám Hylak a probiotika.

Je možné, že to vše způsobilo to E. coli a vůbec se nejedná o ABKM?

Jak dlouho trvá návrat do normálu když není žádná léčba E. coli?
A prosím, co mohou být ty hnědé nitky?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

někdy mohou příznaky ABKM přetrvávat ještě několik týdnů po nasazení diety. Doporučuji plenu s hlenem a nitkami krve ve stolici přinést Vašemu praktickému lékaři k posouzení. Ev. je možné udělat další výtěr ze zadečku či vyšetření stolice, zda by se nemohlo jednat o střevní infekci.

E. coli je běžná střevní bakterie, proto by takovéto problémy způsobovat neměla, pokud se nejedná o patogenní kmeny (to by se ale zjistilo výtěrem ze zadečku). Doporučuji konzultaci u praktického lékaře. Je potřeba posouzení vzhledu a zápachu stolice a odebrání podrobné anamnézy. Bez toho nemohu problém posoudit.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká