Světlá až bílá stolice. Může to být nějaký vážný problém?

Zodpovězené
29. dub 2024

Dobrý den,

dcera, 15 měsíců, zavedené na večer uměle mléko. Před spaním 150 ml a do rána vypije celkem 300 ml. Do 13 měsíců byla kojena.

K problému: Malá má už vyzkoušené 3 UM mléka. Často má světlou stolici až řídkou bílou. Zavedla jsem probiotika, ale nelepší se to. Ráno stolice normální a večer bílá.

Může to být nějaký vážný problém?

Hned bych vyřadila UM, jenže malá má v noci hlad.

Děkuji

Dobrý den,

světlá stolice by mohla značit problém se žlučovými cestami, a to by mohl být vážný problém. Nicméně, pokud má dcera někdy normální a někdy světlejší stolici, tak by se o problém se žlučovými cestami jednat nemělo. Pokud malá prospívá tzn. roste a přibývá na váze normálně, pokud ve stolici není krev či hlen, pak by to neměl být vážný problém.

S UM by to souviset mohlo. Můžete zkusit další změnu UM, případně navštivte Vašeho pldd s plenou obsahujících stolici, která se Vám nezdá k posouzení. Dále pldd odebere podrobnou anamnézu a malou vyšetří, aby vyloučil případná onemocnění.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká