Vigantol a Kanavit. Je nutné dávat miminku?

Zodpovězené
24. kvě 2023

Dobrý den,

chci se zeptat, zda je nutné dávat miminku Vigantol a Kanavit, pokud beru já vitamíny Femibion 3 a miminko je plně kojené.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud miminko nedostalo Kanavit (vitamín K) do svalu již v porodnici, pak je nutné užívat Kanavit v kapkách perorálně. Pokud miminko Kanavit do svalu v porodnici dostalo, pak je vhodné ho v kapkách užívat pouze dle porady s Vaším PLDD v případě podezření na zvýšenou krvácivost (např. při známkách krvácení po ošetření pupečního pahýlu apod.). Užívání vitamínu K matkou nenahradí perorální užívání ani při plném kojení.

Plné kojení ani umělá výživa kojence nezajišťuje dostatečný příjem vitaminu D, ani v případě jeho suplementace u matky. Obecně se doporučuje podávat vitamin D pravidelně od konce 1. týdne života do konce 1. roku života a v druhém roce v době zimních měsíců.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká