Vyrážka bez teplot. Mohlo by se jednat o potravinovou alergii?

Zodpovězené
7. srp 2023

Dobrý den,

dnes ráno se synovi (3,5 roku) objevila vyrážka po celém těle. Začalo to na bříšku a hrudníku, postupně se během dne rozšířila do třísel, na záda, hýždě i zadní stranu nohou. Jedná se o drobnou krupičku s mírným zarudnutím, která tvoří mapy. Syn nemá, ani neměl v posledních dnech teploty. 6. i 7. nemoc už prodělal dříve. Nejeví ani žádné jiné příznaky nemoci (teplota, únava, nechutenství), krom vyrážky mu nic není. Vyrážka ho nejspíš ani nesvědí, protože nemá potřebu se škrabat.

Myslíte, že by se mohlo jednat o klasické potničky?

Ještě mě napadá, že včera jedl ve větším množství rajčata z našeho skleníku.

Mohlo by jít o potravinovou alergii?

Kdyby nebyl víkend, jela bych s ním k dětské lékařce, ale takto jsem trochu nervózní, abych něco nezanedbala.

Děkuji mockrát za odpověď.

J.S.

Dobrý den,

kožní vyrážky se z fotogafie hodnotí jen velmi těžko. Dále bych se také potřebovala vyptat na nějaké podrobnosti (zda jste nezměnila prací prostředek, koupání se v znečištěné vodě, jiné známky infektu, apod.) a dítě si vyšetřit.

Nicméně by se mohlo jednat o potravinovou intoleranci či alergii. Uvidíte, zda se to objeví i příště po rajčatech či něčem jiném.

Prodělání šesté a sedmé nemoci ještě nevylučuje, že by se nemohla u syna objevit znova, i bez horečky, tedy s lehčím průběhem.

Dále by to mohl být také tzv. parainfekční exantém. Tzn. že tělo bojuje s nějakou virózou, což se mimo jiné projeví vyrážkou.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká