Vyrážka, infekce nebo neštovice. Poradíte, prosím, co by to mohlo být?

Zodpovězené
24. kvě 2023

Dobrý den,

potřebovala bych prosím poradit. Syn od čtvrtka bojuje s nějakými vyrážkami - dvě doktorky, že jsou to neštovice a jiné dvě, že ne a z toho jedna tvrdí, že je to nějaký postinfekční syndrom, jenže jemu se vytvářejí pořád nové a nové pupínky.

Měsíc jsme nikde nebyli, jen na ulici s dětmi, které to už překonaly nebo jsou teď normálně zdravé. Malý nemá teplotu, nesvědí ho to, jen když ho krémuji, tak ho ty zapálené bolí. Nemá to na tváři ani ve vlasech. Začalo mu to na dolní straně páteře, stehna, zadečku a teď trupu.

Jsem fakt bezradná - doktorce jsem volala, ale že nemám chodit, kdyby to bylo infekční. Žijeme v ČR, ale jsem na SK u rodiny, tak se nedostanu ani tam k doktorce.

Děkuji

Dobrý den,

z fotografie se kožní problémy hodnotí velmi těžko. Také bych se potřebovala doptat na několik zásadních informací, abych mohla problém diagnostikovat.

Nicméně takto by neštovice určitě vypadat mohly. Zásadní je, zda se objevují jednotlivá stadia přesně v tomto pořadí (začervenání/flíček, poté pupínek, poté puchýř s čirou tekutinou, poté puchýř se zanícenou tekutinou, poté krusta (strup). Pokud ano, pak se téměř jistě jedná o neštovice.

Neštovice nemusí svědit, nemusí při nich být ani horečka. Symptomy jsou individuální. Kontakt s nakaženým nemusí být vždy zřejmý.

Dále by se ev. mohlo jednat o pásový opar, ten se ale nejčastěji vyskytuje ve formě pásů v místech, kde probíhají nervy. Může se ale vyskytovat i roztroušeně po celém těle.

Dále by se mohlo jednat o impetigo či méně pravděpodobně o akné.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká