Vyrážka - trvá už skoro měsíc. Je to nakažlivé?

Zodpovězené
19. kvě 2020

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla bych se zeptat. Dcera, 1,5 roku, má už skoro měsíc trvající vyrážku. Nejprve se objevila na hřbetě ruky, nártu a u zadečku, postupně se pomalu stěhovala na celý zadek a dolní končetiny. Tam, kde byla, mizí, jinde se objevuje a takto se stěhuje. Přičemž poslední 2 týdny ji má i na chodidlech a dlaních. Poslední dny i na tvářích, přičemž z míst, kde ji měla prvotně, skoro zmizela. Vyrážka se vyhnula víceméně zádům a břichu. Zkoušela jsem promašťovat (krém Sebamed) i vysušovat (Sudokrem, Rybilka). Naprosto bez reakce. Od narození používáme kosmetiku Sebamed a nikdy žádná reakce. Nezařazovali jsme nové potraviny, neměli prací prášek ani nové oblečení. Dcera se nedrbe ani nijak nedává najevo pocit diskomfortu, takže usuzuji, že ji nesvědí, nepálí. Naše doktorka nám řekla, že je to virové a nic na to nepomůže, že to odejde samo. Nevím, asi jsem čekala odběr krve nebo něco, ale řekla, že když je vyrážka na dlaních, je to virové.

Je to nakažlivé? Může dcera mezi děti?

Můžu udělat něco, aby vyrážka zmizela?

Týden po vyskákání vyrážky měla 2 dny horečky přes 39, ale hned zase zmizely (přisuzovala jsem to zubům, jelikož jí rostly 3 špičáky a stolička a hned po prořezání horečka zmizela). Od té doby neměla teploty, rýmu ani kašel.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji udělat holčičce výtěk krčku k vyloučení přítomnosti nežádoucí bakterie na sliznici nosohltanu, rozbor moči a základní rozbor krve.
Povirové vyrážky se samy časem vyhojí, máme pro ně všeshrnující název "parainfekční exantém", tj. v překladu - nějaká vyrážka během nebo po viróze.
K nakažlivosti se neumím vyjádřit, neboť neznám původ projevů.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová