Výskyt neštovic ve školce a blížící se dovolená. Když teď syna ze školky stáhnu, je to ještě k něčemu?

Zodpovězené
27. čer 2022

Dobrý den,

zajímal by mě Váš náhled na situaci. Ve školce, kam chodí nejstarší syn, 5 let, se vyskytly neštovice. Jeden případ čerstvě i u syna ve třídě. Na začátku července (za 14 dní) máme v plánu odletět na dovolenou k moři na 10 dní. Pokud by syn neštovice chytnul, což nikdo neví, je asi celkem vysoká pravděpodobnost, že se mu vzhledem k dlouhé inkubační době rozjedou na dovolené. Nevím, zda k moři odletět či ne, pokud se neštovice do odletu neprojeví. Máme ještě skoro dvouletá dvojčata, předpokládám, že ty by byly s neštovicema další na řadě.

Když teď syna ze školky stáhnu, je to ještě k něčemu? Jaká je prosím pravděpodobnost nákazy?

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

neštovice jsou vysoce infekční onemocnění. Inkubační doba je 10-21 dní. Vzhledem k tomu, že se přenáší přímým kontaktem s nakaženým nebo kapénkami, tak když syna že školky stáhnete, zamezíte dalšímu možnému kontaktu (bude-li nakažených dětí přibývat). Neštovice mohou mít komplikace, je tedy vhodný při onemocnění neštovicemi klidový režim a izolace od ostatních dětí.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká