Zácpa. Jak dlouho může být 2,5letá dcera bez stolice? Jak jí pomoci?

Zodpovězené
5. pro 2020

Dobrý den,

dcera, 2,5 let, začala trpět zácpou. Někdy nekaká i týden. Pak 3 dny kaká až všechno vyprázdní, a pak je dlouhá pauza. Vaříme švestkovou sťávu ze sušených švestek, dáváme fructolax, čaj z květů trnky, ale nic nepomáhá, už ani glycerinový čípek, který má účinkovat do 30 minut. Dnes už 5. den nekakala - dali jsme čípek a nic.

Jak dlouho může být bez stolice?

Už ji bolí bříško a nevíme, jak jí pomoc.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
stolice u batolete by měla být pravidelná, tj. denně, popř. aspoň za 2 - 3 dny. Bohužel u batolat často nastává funkční zácpa, dítě stolici zadržuje a vyprázdní se nepravidelně. Doporučuji kromě dietních opatření (vyloučit sladké, řádný pitný režim, omezit potraviny, které staví - mrkev, rýži, banány, atd., ...) jsou důležitá režimová opatření. Dítě vysazujte na nočník pravidelně, v době očekávané stolice. Dbejte na správný posez - kolínka vysoko, přitisknutá k bříšku. Než se nastaví pravidelné vyprázdnění, pomozte odchodu stolice masáží bříška, event. konečníku, podejte laktulózu nebo Dulcosoft, kritickou zácpu řešte malým klysmatem.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová