Zadrhávání po smrti dědečka. Čekat nebo nějak pomoci?

Zodpovězené
15. únor 2020

Dobrý den,

mám pětiletého syna. Před dvěma týdny mu zemřel dědeček, kterého měl moc rád. Bohužel od té doby začal pomrkávat a podivně se zadrhávat uprostřed slov. Vždy v půlce slova tak zvláštně "polkne". Někdy je to lepší, jindy mu je i špatně rozumět.

Máme čekat, až se to samo spraví nebo se pokusit mu nějak pomoci?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tato tiková porucha, jako stresová reakce na odchod blízkého člověka, by měla postupně sama odeznít. Doporučuji na potíže hocha neupozorňovat, nekomentovat je a ani před dítětem s ostatními neprobírat. Při jeho slovním projevu obratťe celou pozornost na syna, navažte s ním oční kontakt i tělesný kontakt (např. jej chyt'te za ručky) a nechte ho se vyjádřit jemu vlastním tempem a způsobem.
Hovořte s ním o dědečkovi, prohlížejte fotky, vzpomínejte na společné zážitky.
Časem se potíže zmírní a postupně vytratí.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová